انتشار:  چهارشنبه 15 خرداد 1398  ::  12:11   

گزارش اختصاصی کُردپرس از ساخت دیوار جداکننده عفرین؛

«اردوغان» بانی یک «جولان» دیگر، این بار در «عفرین»

سرویس سوریه- ترکیه قصد دارد دیواری به بلندی ۳ متر در مرز نقاطی که به تصرف خود درآورده ایجاد کند.این دیوار از عفرین آغاز شده و به جرابلوس ختم می‌شود.

به گزارش کُردپرس، «اردوغان» رییس جمهور ترکیه  را باید سمبل همه آن جوانان آتاتورکی دانست که او را احیاء کننده پروژه میثاق ملی ترکیه نوین می‌نامند.براساس تحقیقات کُردپرس از مراکز تحقیقات استراتژیک در سوریه،ترکیه با ساخت دیواری جداکننده در شمال سوریه ،قصد دارد عفرین را به صورت کامل از خاک سوریه منفک نماید. این دیوار  از روستای «خال‌سمانه» و روستاهای «برات»، «کیمار»، «جلبری» و «مریمی» آغاز شده و به اعزاز و جرابلوس ختم می‌شود. این در حالی است که اردوغان همواره مخالف تجزیه فلسطین توسط اسراییل است اما خود به‌دنبال اقدام مشابهی در سوریه است. او با تصمیم آمریکا در خصوص انتخاب قدس بعنوان پایتخت اسراییل مخالف می‌کند و الحاق بلندی‌های جولان به رژیم صهیونیستی را نمی‌پذیرد اما خود تصمیم دارد همان اقدام را در عفرین و نقاط دیگر اجرایی کند و یک گام به تجزیه سوریه نزدیک شود.حکومت سوریه تا به امروز اعلام‌ می‌کند که اسکندرون و جولان بخش‌های جدایی ناپذیر خاک‌سوریه هستند اما به دلیل سیاست‌های روسیه در قبال ترکیه، هنوز نتوانسته است اظهارنظر مفیدی در این رابطه انجام دهد.بر طبق ماده ۵۳ که در نشست ژنو ۴ نوشته شد نباید خاک کشوری توسط کشور دیگر تصرف شود،اما گویا اوضاع برای ترکیه متفاوت است.

حال با این تفاسیر به چند و چون ایجاد و ساخت این دیوار در اطراف عفرین می‌پردازیم:

این دیوار از بخش شمالی روستای «مرمرین» شروع شده و تا روستای «کیمار» به طرف جنوب امتداد می‌یابد.طول دیوار جداکننده عفرین ۷۰ کیلومتر و بلندی این دیوار بتنی ۳ متر است و هر تکه بتن ۷ تن وزن دارد که قسمت‌ بالای دیوار بوسیله سیم‌خاردار پوشیده شده است.۲۲ نقطه دیدبانی و مراقبت در طول این دیوار ساخته شده و همه آن‌ها به مرکز نیروهای ارتش ترکیه در ادلب وصل می‌شوند.در تمام مسیر ۷۱۱ کیلومتری میان ترکیه و سوریه ۵۶۴ کیلومتر از این دیوار ساخته شده است که دیوار عفرین بخشی از این پروژه است و مستقیم‌ به داخل خاک سوریه آمده و قصد جدا کردن عفرین از سوریه را دارد.پس از اتمام این دیوار می‌توان‌ آن‌ را به عنوان سومین دیوار بلند جهان پس از دیوار چین و دیوار میان آمریکا و مکزیک نام برد.

«ولید چولی» عضو مرکز تحقیقات استراتژیک فرات در قامیشلو در گفت‌وگویی با کُردپرس هدف از ساخت این دیوار را چنین تشریح کرد:هدف ترکیه از ساخت این دیوار بتنی در شمال سوریه، جداکردن عفرین از نواحی اطراف آن و آماده‌سازی برای اتصال به ترکیه،ادامه سیاست تغییر بافت جمعیتی و استقرار گروه‌های معارض و خانواده‌های آنان در این منطقه،ناامید کردن ساکنان کُرد عفرین از بازگشت به سرزمین و خاک خود،از بین‌بردن و نابودی زمین‌های کشاورزی ساکنان کُرد عفرین است. همانند همان اتفاقاتی که در روستای «جلبل» در غرب عفرین روی داد،این دیوار که ترکیه آن را به بهانه جلوگیری از تهدیدهای امنیتی شمال سوریه ساخته است به صورت مستقیم مانع دیدار خانواه‌های دو طرف مرز می‌شود.

اما درست کردن این دیوار در داخل خاک سوریه به هر بهانه‌ای از منظر حقوق بین‌الملل غیرقانونی است چرا که بدون اجازه دولت مرکزی سوریه که عضوی از سازمان ملل است،انجام شده است.همچنین به‌ عنوان سیاست پاکسازی نژادی و تغییر دموگرافی از آن‌نام برده می‌شود.