انتشار:  جمعه 17 خرداد 1398  ::  21:55   

پیام عبدالله اوجالان به دولت ترکیه و PKK:

سیاست جنگ طلبانه نتیجه ای در بر نخواهد داشت؛ باید یک روش جدید طراحی شود

سرویس ترکیه - مهمت اوجالان، برادر عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK که به مناسبت عید فطر به زندان امرالی سفر کرده بود در اظهاراتی درباره جزئیات این سفر عنوان کرد: عبدالله اوجالان در پیامی هم به دولت ترکیه و هم به PKK گفت سیاست های جنگ طلبانه نتیجه ای در بر نخواهد داشت؛ یک روش جدید باید طراحی شود.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، مهمت اوجالان، برادر عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK که به مناسبت عید فطر به زندان امرالی سفر کرده بود در اظهاراتی درباره جزئیات این سفر عنوان کرد: 20 سال است که در حال رفت و آمد به زندان امرالی هستم ولی برای اولین بار است که از بازرسی چنین شدید و تدابیر بالای امنیتی گذر کردیم. چنین تدابیر بی معنایی در هیچ جای دیگر صورت نمی گیرد. خیلی ناراحت شدم اقدامات در حدی نبود که بتوان آن را قبول کرد. بعد از اولین بازرسی 4 الی 5 بار دیگر هم بارزسی شدیم. بعد از این تدابیر توانستیم به زندان برویم.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: در 1 ساعت دیداری که با عبدالله اوجالان داشتم در خصوص آخرین تحولات منطقه، آخرین وضعیت شنگال، سیاست های ترکیه، اعتصاب غذاها و مسائل خاورمیانه گفتگو کردیم. عبدالله اوجالان در خصوص شنگال و شمال سوریه اظهاراتی داشت. وی تأکید کرد مردم شمال سوریه برای آزادی باید بیشتر مبارزه کنند. برای اتحاد سوریه تمام ملت ها باید همگی با هم یک محیط زندگی مشترک را به وجود آورند.

وی در ادامه تصریح کرد: اوجالان هم نسبت به سیاست ترک ها و هم کردها انتقاداتی داشت. تاکید کرد که از روندی که کاملا به بن بست رسیده است در حال عبور بوده و با سیاست های انکار کردن و جنگ به نتیجه ای نخواهیم رسید. به یک روش جدید نیاز است. هم دولت ترکیه و هم PKK برای حل و فصل مسئله باید روش جدیدی را به وجود آورند. یک بار دیگر بر روی کشته ها نمی توان حل و فصلی به وجود آید. یک روش متمرکز به حل و فصل مسئله که به سمت صلح با افتخار پیش خواهد رفت باید در دستور کار قرار بگیرد.

عبدالله اوجالان در خصوص اعتصاب غذاها نیز به برادر خود تأکید کرده است: اعتصاب غذا یک روش مبارزه است. ولی تا یک حدی باید در دستور کار قرار بگیرد. بعد از یک جا می تواند به همه آسیب وارد کند.بعد از این مرحله باید بیشتر به اقدامات دموکراتیک متمرکز شد. از دست زدن به خودکشی ها که در اعتراض به حصر صورت گرفته است بسیار اندوهگین شده و به تک تک خانواده آنان تسلیت می گویم.

مهمت اوجالان در پایان خاطرنشان کرد: در خصوص این که درهای امرالی باز شده است یا نه؛ نه می توانم بگویم که باز شده است نه می توانم بگویم باز نشده است. کمی باید منتظر ماند. اگر این کانال ها تماماً باز شده باشد برای همه خوب خواهد بود. ولی اگر تماماً بسته شده باشد برای همه فلاکت خواهد بود.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#عبدالله اوجالان
#پ.ک.ک