انتشار:  جمعه 17 خرداد 1398  ::  23:40   

پیشنهاد جدید آمریکا به ترکیه درباره کردها و سیستم اس 400 روسیه

سرویس جهان- بر اساس پیشنهاد جدید آمریکا، واشنگتن حاضر شده در مقابل انصراف ترکیه از خرید اس 400 از روسیه، دست از حمایت از کردهای سوریه بر دارد.

 

به گزارش کردپرس، حمایت آمریکا از کردهای سوریه و اقدام ترکیه به خرید سیستم دفاع موشکی موسوم به اس 400 از روسیه از جمله اختلافات اصلی میان آمریکا و ترکیه محسوب می شود اما به گفته دو کارشناس آمریکایی، انصراف ترکیه از خرید اس 400 از روسیه به حدی برای آمریکا مهم بوده که نماینده این کشور در سوریه به ترکیه پیشنهاد کرده است ترکیه در مقابل دست کشیدن کاخ سفید از حمایت از کردهای سوریه، از خرید اس 400 منصرف شود.

جارا فرانکی پژوهشگر حوزه مطالعات جنگ در آکادمی نیروی هوایی آمریکا و دکتر بادیکا جی استاد دانشگاه نورث وسترن در مقاله مشترکی که در سایت اندیشکده مطالعات جنگ منتشر شده، مدعی شده اند که جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه و سفیر سابق این کشور در ترکیه به ترکها پیشنهاد کرده است که اگر آنکارا از خرید اس 400 روسیه منصرف شود ممکن است آمریکا ضمن قطع حمایت خود از کردهای سوریه، به ترکیه اجازه دهد منطقه شمال سوریه تحت کنترل کردها را تصرف کند.

این دو پژوهشگر با اشاره به همپیمانی میان آمریکا و کردهای سوریه در جنگ با داعش تاکید کرده اند که عدم استفاده ترکیه از سیستم دفاع موشکی اس 400 روسیه به حدی برای آمریکا مهم است که حاضر شده اعتبار غرب را در حفظ همپیمانی با متحدان از جمله کردهای سوریه برای جلوگیری از همکاری نظامی میان ترکیه و روسیه به خطر بیاندازد.

این دو پژوهشگر اشاره کرده اند که با این حال هنوز آمریکا موفق نشده است ترکیه را از خرید سیستم دفاع موشکی اس 400 از روسیه منصرف کند.

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#آمریکا
#کردها
#روسیه
#اس 400