انتشار:  یک‌شنبه 19 خرداد 1398  ::  02:30   

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی کرمانشاه:

باید از قبل کمیته ای برای مقابله با تحریم ها تشکیل می شد

سرویس کرمانشاه- عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: اگر حدود دو سال قبل کمیته ای برای مقابله با تحریم ها تشکیل می شد هم اکنون شرایط برای فعالان اقتصادی تا این اندازه سخت نبود.

به گزارش خبرنگار کردپرس به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی کرمانشاه، ابوالحسن خلیلی با اشاره به وضعیت اقتصادی موجود کشور افزود: این شرایط مشکلات زیادی را برای فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان به وجود آورده است.

وی یکی از مهم‌ترین مشکلات را دشواری‌های انتقال ارز برای تامین قطعات یدکی ماشین آلات و مواد اولیه مورد نیاز خطوط تولید از خارج کشور اعلام کرد و ادامه داد: این امر باعث شده بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی برای تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود با مشکل مواجه شوند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر هزینه وارد کردن همین قطعات یدکی و مواد اولیه برای واحدهای تولیدی بسیار افزایش یافته و آنها برای تداوم تولید خود نیازمند سرمایه در گردش بیشتری هستند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق کرمانشاه با بیان اینکه در این شرایط تحریم دولت هم سعی می کند به منظور حمایت از حقوق مصرف کننده فشارهای نظارتی بیشتری را بر بخش تولید وارد کند، افزود: یکی از راهکارهای دولت برای کنترل قیمت ها وارد کردن فشار به واحد های تولیدی و جلوگیری از افزایش قیمت از سوی این واحدها است.

خلیلی معتقد است این فشارهای دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت ها از سوی واحدهای تولیدی، باعث می‌شود واحدها کم کم با مشکلات نقدینگی مواجه شوند و نتیجه آن خود را در کیفیت محصولات تولیدی نشان می دهد.

به گفته رئیس کمیسیون صنعت اتاق کرمانشاه این فشارهای نظارتی راه را برای بازار سیاه و عرضه محصولات در این بازار باز می‌کند و در شرایطی که تولیدکنندگان مجبور می‌شوند کالاهای خود را با قیمت پایین عرضه کنند همین کالاها در بازار آزاد و از طریق واسطه ها و دلالان با قیمت گزاف به دست مصرف کنندگان می رسد .

خلیلی با بیان اینکه با افزایش تورم اخیر و فشاری که بر اقشار آسیب پذیر وارد شده، دولت به سمت آن می‌رود که نرخ ارز و سایر شاخص‌های اقتصادی را کنترل کند، یادآور شد: نتیجه این امر ایجاد بازار چند نرخی ارز است که مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در چنین شرایط اقتصادی مردم نیازمند افزایش یارانه ها و افزایش دستمزد هستند و این موضوع سبب کاهش کسری بودجه از سوی دولت است که قصد دارد این کسری بودجه را از طریق مالیات جبران کند که حاصل آن فشار مضاعف به واحدهای تولیدی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه با اشاره به اینکه مجموع این عوامل شرایط را برای واحدهای تولیدی بسیار سخت و پیچیده کرده، اضافه کرد: ما سابقه تحریم‌ها را طی چندین سال اخیر داشتیم و توقع داشتیم دولت حداقل از دو سال قبل کمیته ای برای مقابله با تحریم ها تشکیل می داد و اتفاقات کنونی را پیش بینی می کرد تا بتوان راهکارهایی برای آن اندیشید.

خلیلی اشاره ای هم به راهکارهایی که می‌تواند شرایط کنونی و فشارهای ناشی از آن را تا حدودی تعدیل کند داشت و افزود: هم اکنون باید از پتانسیل های نهانی که در اقتصاد خود داریم استفاده کنیم و صادرات را افزایش دهیم.

وی اظهار کرد: اگرچه برای برخی از کالاهای اساسی ممنوعیت صادرات وجود دارد، اما باید کالاهایی که ارتباطی باکالای اساسی مورد نیاز مردم ندارد از سوی دولت برای صادرات تشویق شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون فعالان اقتصادی و صادرکنندگان نگرانی زیادی بابت بازگشت ارز صادراتی دارند، یادآور شد: باید برای این موضوع نیز چاره اندیشی شود.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق کرمانشاه همچنین خواستار توجه بیشتر دولت در قیمت گذاری ها به واحدهای تولیدی شد و عنوان کرد: دولت باید در این قیمت گذاری ها علاوه بر مصرف کننده به تولیدکنندگان نیز فکر کند .

وی معتقد است هر چقدر فشارهای کنترل دولت برای واحد های تولیدی شدیدتر شود این واحد ها ضعیف تر می شوند و در عوض کسب و کارهای زیر زمینی رونق بیشتری خواهد گرفت.

به گفته رئیس کمیسیون صنعت اتاق کرمانشاه از سوی دیگر دولت باید تلاش کند ثبات قابل توجهی در مقررات و قوانین اقتصادی اعمال کند زیرا طی یکسال گذشته شاهد بخشنامه‌های بسیار متعددی بودیم که دولت برای مقابله با این شرایط صادر کرد و برخی از آنها مشکلات واحدهای تولیدی را دوچندان کرد.