انتشار:  یک‌شنبه 19 خرداد 1398  ::  09:45   

ادامه نگرانی های جهانی نسبت به پیامدهای تکمیل سد ایلیسو در ترکیه

سرویس جهان- در آستانه آغاز مرحله نهایی آبگیری سد بزرگ ایلیسو در ترکیه، نگرانی های جهانی نسبت به پیامدهای این پروژه بویژه بر زندگی کردها در ترکیه و عراق و سوریه افزایش یافته است.

 

به گزارش کردپرس، دولت ترکیه تحت عنوان پروژه گاپ، اقدام به اجرای پروژه های بزرگی از جمله احداث سد بزرگ ایلیسو در جنوب شرق این کشور کرده است. ترکیه هدف از اجرای آن را تامین بخش مهمی از الکتریسیته مورد نیاز کشور و آبیاری مزارع عنوان کرده و بر این باور است زندگی مردم این مناطق که بخش زیادی از آنها کرد هستند متحول خواهد شد.

اما با توجه به این که کارشناسان حوزه های فرهنگی و اقلیمی نسبت به پیامدهای احداث این سد هشدار داده اند مناقشات زیادی پیرامون این پروژه بوجود آمده است.

رییس جمهور ترکیه اعلام کرده است که آبگیری نهایی سد ایلیسو  ژوئن 2019 آغاز خواهد شد. این مسئله نگرانی های جهانی را بر انگیخته است.

هفته نامه انگلیسی زبان اهرام ویکلی گزارش داد نهایی شدن روند ابگیری سد نگرانی های زیادی در اروپا و نیز عراق که از احداث این سد تاثیر مستقیم می پذیرد به دنبال داشته است.

مهم ترین تاثیر این سد بر عراق که روی رودخانه دجله ساخته می شود کاهش حجم ورودی آب این رودخانه به عراق و در نتیجه خشک شدن تالاب های این کشور و نیز کم رونق شدن حوزه کشاورزی خواهد شد. مقامات عراقی تلاش کرده اند که ترکیه را از این اقدام منصرف کنند اما ترکیه اطمینان داده است که آب به میزان کافی وارد عراق خواهد شد.

نشریه بیزنس اینسایدر یکی از پیامدهای احداث سد ایلیسو را زیر آب رفتن شهر عمدتا کردنشین حسن کیف با قدمت 12000 سال عنوان کرده است که به نوشته این نشریه، در کنار زیر آب رفتن این منطقه باستانی، به مرور زمان و ادامه آبگیری سد دهها روستا در اطراف سد خالی از سکنه شده و نزدیک به 70000 نفر از کردها آواره خواهند شد.

ارجان ایبوغا، از فعالان مخالف این پروژه در ترکیه هشدار داده است این مسئله نه تنها نگرانی اروپا را به دنبال داشته است بلکه بر زندگی هزارات تن از مردم در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه و نیز کشور عراق تاثیر منفی خواهد گذشت. او امیدوار است با به راه انداختن کمپین دیگری مقامات دولت ترکیه مجبور شوند آبگیری نهایی سد را به تعویق بیاندازند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#سد
#عراق
#ایلیسو