انتشار:  یک‌شنبه 19 خرداد 1398  ::  10:42   

سیاستمدار و کارشناس سوری مسائل خاورمیانه:

ترکیه در نظر دارد شبه نظامیان را از ادلب به اقلیم کردستان منتقل کند

سرویس ترکیه - نیاز حمید، سیاستمدار و کارشناس سوری امور خاورمیانه در اظهاراتی با اشاره به عملیات ارتش ترکیه در شمال عراق عنوان کرد: ترکیه در نظر دارد شبه نظامیان را از ادلب به اقلیم کردستان منتقل کند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری هاوارنیوز، نیاز حمید، سیاستمدار و کارشناس سوری امور خاورمیانه در اظهاراتی با اشاره به عملیات ارتش ترکیه در شمال عراق عنوان کرد: دولت ترکیه با تمام تکنولوژی های پیشرفته و امکاناتی که در دست دارد به اقلیم کردستان حمله می کند. با استفاده از سرویس های اطلاعاتی خود در منطقه هرج و مرج ایجاد می کند. سرویس های اطلاعاتی ترکیه در آن منطقه قدرتمند بوده و می خواهند تمام منطقه را نیز تحت کنترل خود بگیرند. حزب دموکرات کردستان (KDP) نیز تمام خواسته های سرویس های اطلاعاتی ترکیه را برآورده می کند. همچنین ترکیه می خواهد شبه نظامیان ادلب را به اقلیم کردستان منتقل کند. به همین خاطر در تلاش برای تخلیه بخش مورد نظر خود در این منطقه با عملیات های فعلی است. این نیز بخشی از طرح های اشغال بوده و KDP از این طرح حمایت می کند.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به توسعه فعالیت سرویس های اطلاعاتی ترکیه در اقلیم کردستان افزود: نمونه آشکار این موضوع را می توانید در اربیل مشاهده کنید. ترکیه در مراکز آسایش و اطلاعاتی اربیل یک حکومت کوچک تاسیس کرده است. این حکومت کوچک در خصوص منطقه تصمیمات مختلفی اتخاذ می کند. KDP هم نمی تواند در برابر این موضوع کاری کند. در واقع ترکیه تلاش میکند مانند کاری که در عفرین انجام می دهد بافت جمعیتی اقلیم کردستان را نیز تغییر دهد. دولت مرکزی عراق نیز در برابر این حملات اراده ای از خود نشان نداده است. عادل عبدالمهدی و برهم صالح در سفر به ترکیه در خصوص این که در برابر این حملات سکوت کنند توافق کرده اند.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه