انتشار:  یک‌شنبه 19 خرداد 1398  ::  14:20   

گزارش هشدارآمیز موسسه صلح آمریکا درباره وضعیت عراق و اقلیم کردستان

سرویس جهان- موسسه صلح آمریکا درباره ادامه وضعیت نامناسب عراق و اقلیم کردستان پس از شکست خلافت داعش هشدار داده است.

 

به گزارش کردپرس، موسسه صلح آمریکا اخیرا هیئتی را برای بررسی وضعیت عراق به این کشور اعزام کرده است تا درباره وضعیت این کشور پس از از بین رفتن خلافت داعش در این کشور تحقیق کند.

این هیئت در گزارش خود به نکات مثبتی از جمله برگزاری انتخابات در سطح عراق و اقلیم کردستان و تلاش برای تشکیل دولت جدید در اربیل و بغداد اشاره کرده است و ابراز امیدواری کرده است این اقدام باعث می شود تشکل های مختلف در عراق از جمله اعراب، کرد و شیعه و سنی با تشکیل دولت فدرال عراق و نیز دولت محلی اقلیم کردستان به هم نزدیک شوند.

هیئت موسسه صلح آمریکا که بازدید خود را بر مناطق شمال عراق و بویژه مناطق سابقا تحت کنترل داعش متمرکز کرده است نسبت به وضعیت موجود در این مناطق هشدار داده است زیرا بر اساس گزارش موجود، وضعیت کشور عراق بویژه در مناطق سابقا تحت کنترل داعش و قلمرو مورد مناقشه میان کردها و دولت مرکزی همچنان شکننده است.

این گروه بر این باور است پیامدهای بعد از داعش باعث دوباره مطرح شدن اختلافات و دو دستگی ها در عراق شده و اگر این اختلافات ادامه داشته باشد بازگشت دوباره داعش بعید نیست.

موسسه صلح آمریکا همچنین نسبت به عدم تلاش جدی برای تامین امکانات و خدمات عمومی برای مردم بویژه در مناطق جنگ زده ابراز نگرانی کرده است.

این موسسه همچنین به تلاش دولت جدید عراق به رهبری عادل عبدالمهدی اشاره کرده است که به جنگ با فساد رفته و اقدام به ایجاد اصلاحاتی کرده است اما به گفته این موسسه زمان برای نمایان شدن نتایج این تلاشها محدود است.

موسسه صلح آمریکا نداشتن برنامه ریزی برای وارد کردن دوباره خانواده های اعضای داعش در جامعه عراق و ادامه نگاهداری از آنها در کمپ های بسته را یکی از معضلات اجتماعی در آن کشور خوانده و نسبت به پیامدهای آن هشدار داده است.

این موسسه به آمریکا توصیه کرده دولت عراق را برای مقابله با معضلات این کشور یاری کند اما تاکید کرده است که نداشتن برنامه منسجم و دقیق برای رفع معضلات کشور عراق عاملی برای ادامه وضعیت شکننده در عراق خواهد بود.

موسسه صلح آمریکا تاکید کرد است حمایت آمریکا و دیگر کشورهای جهان به عراق به تنهایی برای رفع مشکلات این کشور کافی نیست.

کد خبرنگار: 4010

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#داعش