انتشار:  دوشنبه 20 خرداد 1398  ::  17:30   

در گفت و گو با فعالان اقتصادی مطرح شد؛

ضرورت ساماندهی به سرمایه های سرگردان بانه/ سه هزار واحد صنفی در بانه تعطیل شده است

سرویس کردستان- در شهرستان مرزی بانه سرمایه های سرگردان زیادی وجود دارد که  نیاز به ساماندهی دارند ، یکی از مناسب ترین را های  ساماندهی سرمایه های سرگردان در این منطقه مرزی به باور کارشناسان اقتصادی،  ایجاد کارگاه های کوچک و بزرگ تولیدی است.

به گزارش کرد پرس شهرستان بانه یکی از شهرهای مرزی استان کردستان است که 84 کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دار. بانه  به واسطه مرزی بودن و داشتن بازارچه سیرانبند  در سال های اخیر به مقصد اصلی مسافرانی ازسراسر کشور برای خرید کالاهای ارزان و لوکس تبدیل شده است.  رونق تجارت در این شهری مرزی باعث انباشت سرمایه های زیادی شده که این سرمایه های سرگردان نیاز با ساماندهی دارند. 

در شهرستان بانه 2 شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که منطقه ویژه اقتصادی در زمینی به مساحت 85 هکتار و در مجاورت بازارچه مرزی سیرانبند بانه واقع شده و در 2 فاز اجرا می شود. 

سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بانه صادرات محور است که سرمایه گذاران از مشوق های در زمینه تخفیف مالیات تخفیف در واگذاری زمین برخوردار می شوند اما از طرفی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این منطقه با محدودیت ها و موانع خاصی مواجه هستند که مهمترین محدودیت آن تاخیر در اتمام پروژه های منطقه ویژه و بروکراسی اداری در دریافت تسهیلات اشتغالزایی است.

قوانین دست و پاگیر سد راه بازرگانان

رئیس اتحادیه صادر کنندگان بانه در گفت وگو با خبرنگار کرد پرس می گوید: تولید زمانی توسعه می یابد که با صادرات همراه شود و ارز اوری داشته باشد.

بختیار صالحی با بیان اینکه، قوانین دست و پاگیر و بخشنامه های آنی باعث شده که تجار و بازرگانان کردستانی بازار هدف خود را که  اقلیم کردستان عراق است از دست بدهند  به طوری  اکنون بیش از 80 درصد بازار عراق در اختیار بازرگانان ترکیه است، می افزاید:  گمرکات استان کردستان سلیقه ای عمل می کنند این امر باعث شده که بسیاری از صادرکنندگان کالاهای خود را از گمرکات دیگر صادر کنند و هزینه  های بیشتری متحمل می شوند.

صالحی  می گوید: تمام معاملات ما در عراق با ریال است از طرف دیگر دولت انتظار دارد که ارز را تحویل دهیم تاکنون خریداران عراقی در صرافی های دلار و دینار را به ریال تبدیل و به صادرکنندگان تحویل می دهند.  صادرات میوه و تره بار نیاز به سردخانه و انبار دارد و باید در زمان مشخص صادر که هیچکدام از این شرایط و امکانات در بازارچه سیرانبند بانه وجود ندارد.

صالحی کمبود نیروی انسانی را یکی از مشکلات بازارچه سیرانبند بانه عنوانمی کند و می گوید: باید بسیاری از مشکلات بازارچه از طریق وزارت خانه حل شود و کارمندان بازارچه به صورتی شیفتی کارکنند.

وی با اشاره به اشتغال بیش از یک هزار نفر در بازارچه مرزی سیرانبند بانه می افزاید:خاموشی های مکرر برق و قطعی برق از دیگر مشکلات بازارچه سیرانبند است که علارغم گذشت سالها و خوشنامی بازارچه همچنان ادامه دارد.

وعهده های بی عمل دولتمردان

یکی از سرمایه گذاران بانه ای با بیان اینکه یکی از راهکارهای توسعه اقتصادی در بانه بازگشایی بازار و واردات کالا است می گوید: تا زمانی که بازار بازگشایی نشود مشکلات اقتصادی دارد در صورتی که دولت به وعهده خود در مورد واردات 100 قلم کالا عمل کنند تاحدودی مشکلات اقتصادی بانه حل می شود.

وی که نخواست نامش در این گزارش آورده شود می  افزاید: هر کدام از دولت مردان برای مردم تصمیمی می گیرند و هیچکدام وعهده های خود را عملی نمی کنند بازاری که قبلا در دست تجار بانه ای بود به بندر گناوه منتقل شده و روزانه حجم زیادی کالا از این بندر وارد می شود. بانه یک شهر مرزی است و ایجاد چند کارخانه جوابگوی مشکلات اقتصادی و حل معضل بیکاری بانه نمی شود تنها راهکار مشکلات بازگشایی مرزهای غیر رسمی است.

تشکیل کمیسیون بازار

عضو کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی بانه هم می گوید: برای حل مشکلات بازاریان بانه کمیسیون بازار در شورای اسلامی بانه تشکیل شد و تاکنون چندین نشست با بازاریان برگزار شده است.

بختیار مولایی می افزاید: با توجه به اینکه شهر بانه تجاری است نیاز است که مشکلات اقتصادی بازاریان بیشتر مورد توجه این قشر قرار گیرد و بر همین اساس سلسله نشست های با این بازاریان در شورا برگزار شد.

وی  با اشاره به نام گذاری امسال به عنوان سال رونق تولید تاکید می کند: در راستای عملی شدن اهداف شعار سال ضروری است عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی هرچه زودتر انجام شود و دولت نیز بروکراسی های اداری را کاهش دهد تا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش تولید انگیزه بیشتر داشته باشند.  در سالهای گذشته شهر بانه با همت خود این شهر را به نگین اقتصادی کشور تبدیل کردند امروز نیز مردم و سرمایه گذاران می توانند زمینه را برای تبدیل شهر بانه به عنوان یک شهر صنعتی فراهم کنند.

وی  می گوید: قدرت خرید مردم در یک سال اخیر بسیار کاهش یافته و قشر خاصی از جامعه در بازار بانه خرید می کنند و این قشر دنبال هم تصور دیگری از بازار بانه دارند و دنبال این هستند که کالایی با قیمت پایین بخرند. برای اجازه واحدهای تجاری شهرداری با مشکل مواجه هستیم این واحدها در سالهای گذشته از منابع مهم درآمد شهرداری بودند.

رونق بخش تولید تنها راه حفظ سرمایه های سرگردان

رئیس صنعت، معدن و تجارت بانه هم می گوید: حل مشکلات بازار بانه به راحتی امکان پذیر نیست و برای حل مشکلات نیاز به اقداماتی موثر وجود دارد و تنها راه حل مشکل سرمایه داران در بانه سرمایه گذاری در بخش های تولید است.

احمد رحمانی می گوید:  در سال های گذشته 12 هزار واحد صنفی در بانه فعالیت می کردند که تعداد در یکسال گذشته به 9 هزار واحد کاهش یافته و بیش از سه هزار واحد صنفی در بانه تعطیل شده و پروانه کسب یک هزار 700 واحد صنفی نیز باطل شده که تاکنون برای تمدید پروانه کسب مراجعه نکردند.

وی گوید: طبقه دوم بسیاری از مجتمع های تجاری خالی شده یا به انبار تبدیل شده البته بسیاری از انبارهای کالا نیز تخلیه شده چراکه واردات کالا از مرزهای غیر رسمی امکان پذیر نیست ضروری است سرمایه گذاران برای حفظ سرمایه های خود اقدام به راه اندازی واحدهای تولید کنند و از تسهیلات اشتغالزایی نیز در راستای رونق تولید بهره برداری کنند.

وی با بیان اینکه بیش از 50 میلیارد ریال تسهیلات به بانک های عمل معرفی شده می گوید: یکی از مشکلات برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی عدم پذیرش وثیقه در بانک های عامل استان است بانک ها برای وثیقه کارمندان دولت و طرح های ارائه شده را قبول نمی کنند که این موضوع متقاضیان را با مشکل مواجه می کند. یکی دیگر از مشکلات اساسی سد راه تولید کنندگان نوسانات نرخ ارز، عدم تامین مواد اولیه، واردات مواد اولیه و قطعات و کاهش نقدینگی است که به مانعی بزرگ سر راه تولید کنندگان قرار گرفته است.

رحمانی می گوید:   مهمترین راهکار برای رونق تولید و اشتغال ارائه بسته های حمایتی، تخصیص ارز به نرخ مناسب، ارائه سهمیه قطعات و مواد اولیه با قیمت مناسب به واحدهای تولید فعال، ارائه بسته تسهیلات کم بهره، برقراری تخفیفات و تشویقات ویژه به واحدهای صنعتی و تولیدی، روان سازی امورات اداری،خرید، فروش کالاها، حمل و نقل دانست.دولت باید به تولیدکنندگان و سرمایه گذاران در شهرهای مرزی بیشتر توجه کند چراکه سرمایه گذاری در شهرهای مرزی با ریسک بیشتری همراه است.