انتشار:  دوشنبه 20 خرداد 1398  ::  10:23   

یادداشت مهمان؛

چشمه‌های آب گرمِ دهلران: موهبت یا بلا؟ / رضا اکرمی

سرویس ایلام – یکی از جاذبه‌های گردشگری دهلران وجود چشمه‌های آبگرمی است که گر چه به خاطر وجود گوگرد در آن خواص درمانی بسیاری دارد اما باعث رنج مزمن مردم دهلران نیز شده و هنوز هم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، از اوایل دهه هفتاد که بازگشت مردم مهاجر دهلران به زادگاه خود شروع شد و زندگی دوباره را آغاز کردند تا لحظه ای که این متن نوشته می شود همواره با چالشی به نام گازهای منتشره از چشمه های آب گرم (سرگراب) و تأثیر مخرب آن بر وسایل الکتریکی و فلزی و ماشینی و هر آنچه ساخته دست بشر است مواجه بوده ایم.

تعمیر هر ساله و هر ماهه وسایل برقی (عمدتأ کولرهای گازی) که در مجاورت با گوگرد چشمه ها به دفعات اکسید و مستعمل می شوند بلای خانمان برانداز خانواده هایی است که از یافتن نان شب و سایر نیازهای ضروری عاجزند چه رسد به هزینه تکراری تعمیر وسایل برقی و خانگی!

چه بسیارند همشهریانی که در گذرِ ایامِ گرم تابستان به خاطر نبود نقدینگی و دستمزدِ وحشتناک تعمیرات و شرمساری از فقر و نداری، وسیله را به امان خدا رها می کنند و در اتاق گرم و بی کولر سر بر بالینی می گذارند تا غمِ نان و غم گرما برای رنج‌ مضاعف با یکدگر در رقابت باشند!

از این موهبت خدادادی که به علت «ناکارآمدیِ بشرِ دو پا» تبدیل به مصیبت شده است معلوم نیست کجا پناه ببریم تا این همه شرمسار همشهریان نیازمند خود نباشیم؟

چشمه های آب گرم با قابلیت گردشگری و خوشحالی از دیدن چهره رنگارنگ ميهمانان بلای اقتصادبرانداز ساکنین شهر شده تا این روزها در کنار دلهره از وضعیت بی ثبات اقتصادی، رنج بی غذایی و بی کولری را دو چندان کنند.

اگر واقعاً «شهرداری دهلران» به خاطر هدایت سرریز چشمه ها به داخل شهر و شستشوی کانال ها مقصر است کسی شهرداری را توجیه کند که این کار نه فقط بهداشتی نیست بلکه بار گرانی بر ساکنین فقیر وارد کرده است! با ایجاد یک آب بند ساده و راکد کردن آب بصورت موقت علاوه بر از بین بردن گاز گوگرد چشمه ها، آبیاری درختان پایین دست و رونق محیط زیست هم به سهولت انجام می گیرد.

اگر سایر مسئولین بالاخص «فرمانداری» مقصر است کسی خدمت این عزیزان برساند با حفر یک کانال انحرافی و هدایت آب چشمه ها به مکان های دورتر، کابوس تابستانی و هزینه بر را از سر مردم شهر دهلران پاک کنند!

اگر کسی از «استاندار محترم جناب آقای سلیمانی دشتکی» اطلاعی دارد به اطلاع ایشان برساند چنانچه باردیگر هوس کردید آرزوهای قربانی شده شهر دهلران را مشاهده کنید ای کاش بجای یکی از ماه های معتدل سال در یکی از همین روزها به دهلران سفر کند و به یاد کارگران نیازمند و بی کولر چند ساعتی را در اتاقی گرم به ریاضت نشیند.

اگرکسانی به«نماینده محترم مجلس» دسترسی دارند خدمت ایشان عرض کنند چنانچه طی مدت باقی مانده دنبال خدمت خالصانه می گردید چه باقیات الصالحاتی از این بهتر که عاقبت به خیری و دعای مردمِ شهر بدرقه راهتان خواهد بود؟

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام - دهلران
#چشمه‌های آب گرم
#گوگرد
#آسیب به کولرهای گازی