انتشار:  دوشنبه 20 خرداد 1398  ::  14:00   

ادای سوگند نچیروان بارزانی به عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان – نچیروان بارزانی به‌ عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق، سوگند یاد کرد.
 

به‌ گزارش کردپرس، نچیروان بارزانی به‌ عنوان رئیس جدید اقلیم کردستان عراق در نشست امروز دوشنبه 20 خرداد 1398 /10 ژوئن 2019 پارلمان کردستان در سالن سعد عبدالله شهر اربیل، با حضور 1200 میهمان عالی رتبه‌ داخلی و خارجی سوگند یاد کرد.

مراسم تحلیف نچیروان بارزانی با حضور نمایندگان پارلمان کردستان، هیئت های عالی رتبه‌ عراقی و خارجی از جمله‌ هیئت هایی از سازمان ملل، اتحادیه‌ اروپا،  جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده آمریکا، عربستان، انگلیس، فرانسه، روسیه، آلمان، ژاپن، استرالیا، ایتالیا و چندین کشور دیگر برگزار شد.

برهم احمد صالح رئیس جمهور و محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق و معاونین آن ها، مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، ثامر السهبان وزیر مشاور عربستان در امور کشورهای حاشیه‌ خلیج فارس و سفیر سابق این کشور در بغداد و فواد معصوم رئیس جمهور پیشین عراق، عمار الحکیم رهبر جریان الحکمه‌، اسامه‌ النجیفی رئیس پیشین پارلمان عراق، ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد از جمله‌ مهم ترین میهمانان این مراسم بودند.

نچیروان بارزانی 53 ساله، داماد و برادر زاده مسعود بارزانی، رئیس پیشین اقلیم کردستان و رهبر حزب دمکرات (پارتی) است. وی عضو دفتر سیاسی و معاون رهبر این حزب می باشد و از سیاستمداران عمل‌ گرا و میانه رو کُرد عراقی به شمار می‌ آید.

نچیروان بارزانی تحصیلات عالی خود را در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران به پایان رسانده است. وی به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی تسلط دارد.

نچیروان بارزانی پیش از انتخاب به عنوان ریاست اقلیم کردستان، چندین دوره به عنوان نخست وزیر اقلیم کردستان عراق فعالیت کرده است. وی از دهه 1990 چه در دوران اتحاد و چه در دوران دو اداره ای بودن اقلیم کردستان در نتیجه جنگ داخلی، همواره شخص اول حزب برای مدیریت اجرایی در پست هایی نظیر نخست وزیری و معاون نخست وزیری بوده است.

نچیروان بارزانی را به عنوان معمار توسعه اقتصادی و آغاز روند سازندگی در اقلیم کردستان می شناسند و در حوزه نفتی نیز وی از بانیان استقلال اقتصادی با تکیه بر درآمدهای نفتی بود.

پس از انزوای سیاسی اقلیم کردستان در نتیجه رفراندوم استقلال در  سال 2017 نچیروان بارزانی به عنوان نخست وزیر، مامور احیا جایگاه سیاسی و اقتصادی اقلیم و خروج از انزوا و عادی سازی روابط با بغداد و همسایگان و کشورهای دوست اقلیم کردستان شد و به گفته تحلیل گران این ماموریت را با موفقیت به نتیجه رساند.

در آخرین انتخابات پارلمانی در اقلیم کردستان عراق که 30 سپتامبر 2018 برگزار شد، حزب دموکرات توانست 45 کرسی پارلمان را از 110 کرسی کسب کند و بر اساس استحقاق انتخاباتی و توافق با دیگر احزاب به ویژه اتحادیه میهنی (یکیتی با 21 کرسی) و جنبش تغییر (گوران با 12 کرسی) مناصب ریاست و نخست وزیری اقلیم کردستان را کسب کرد.

منصب ریاست اقلیم کردستان از بدو تأسیس آن در سال 2005 در اختیار حزب دمکرات و مسعود بارزانی رهبر این حزب بود.

مسعود بارزانی پس از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان در 25 سپتامبر 2017 و رویدادهای 16 اکتبر همان سال، در پیامی رسمی، کناره گیری از منصب ریاست اقلیم کردستان را اعلام کرد.

فرماندهی کل نیروهای مسلح و ریاست شورای امنیت اقلیم کردستان، سیاست ‌گذاری برای تعیین نوع روابط اقلیم کردستان در روابط خارجی، استخدام قضات و مسئولین قضایی و استخدام و ارتقای درجه نظامی ‌ها و نیروهای امنیتی و برکناری و بازنشسته کردن آن‌ ها، کلیاتی از اختیارات تعیین‌ شده برای رئیس اقلیم کردستان در قانون ریاست مصوب سال 2019 در پارلمان می باشد.