انتشار:  دوشنبه 20 خرداد 1398  ::  22:18   

اختصاصی کردپرس؛ برگزاری کنفرانس جهانی مسئله کردها در دانشگاه میدلسکس انگلیس

سرویس جهان- سومین کنفرانس بین المللی بررسی مسائل کردها با حضور دهها پژوهشگر حوزه های مختلف مطالعات کردی روزهای 25 و 26 ماه جاری میلادی در دانشگاه میدلسکس انگلیس برگزار می شود.

 

به گزارش کردپرس، سومین کنفرانس بین المللی مطالعات کردی با عنوان « تغییر پویایی های مسئله کردها در خاورمیانه در حال تغییر» و با حضور پژوهشگران برجسته حوزه مطالعات کردی از دانشگاه های مختلف اروپا و خاورمیانه در تاریخ 25 و 26 ژوئن در دانشگاه میدلسکس انگلیس برگزاری می شود و در پایان آن سمیناری هم درباره مسائل مختلف حوزه مطالعات کردی در پارلمان انگلیس برگزار می شود.

دکتر جان روژ ییلماز کلس، دبیر سومین کنفرانس بین المللی مطالعات کردی در مصاحبه با خبرگزاری کردپرس، ضمن ارسال اختصاصی بروشور 90 صفحه ای کنفرانس تاکید کرد که آن را به طور انحصاری در اختیار خبرگزاری کردپرس قرار داده است.

دکتر جان روژ ضمن اشاره به حضور پژوهشگران ارشد حوزه مطالعات کردی، چکیده ای از سخنرانی های مدعوین کنفرانس را نیز برای کردپرس ارسال کرده است.

بر اساس زمان بندی اعلام شده توسط دبیرخانه سومین کنفرانس بین المللی مطالعات کردی در دانشگاه میدلسکس انگلیس، مسائل سیاسی، اقتصادی و ادبیات کردی در میزگردهای مختلف این دانشگاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بخسی از این کنفرانس به بررسی مسئله تعیین سرنوشت و استقلال و موانع بر سر این موضوعات از جمله «نامحتمل بودن قضیه استقلال اقلیتها بر اساس قوانین فعلی بین المللی» اختصاص یافته است.

در بخش دیگری از میزگردهای کنفرانس، درباره نقش زنان در پ.ک.ک و نیروهای کرد سوریه، تاثیر تغییرات درونی در حوزه های سیاسی و تفکر سیاسی در میان کردها و مهاجرت درونی سخنرانی خواهد شد.

بخشی از سومین کنفرانس بین المللی مطالعت کردی به بررسی چالش ها و چشم اندازهای پیش روی دولت اقلیم کردستان عراق بعد از تحولات چند سال اخیر بویژه حمله داعش و تقابلات آن با دولت مرکزی عراق می پردازد.

یکی از موضوعات مهم سومین کنفرانس بین المللی مسئله کردها در دانشگاه میدلسکس انگلیس، مناطق کردنشین ترکیه، معضلات پیش روی کردهای این کشور، تلاش های حزب حاکم برای منحرف کردن موضوع کردهای این کشور، خرابی های ایجاد شده بر اثر درگیری میان پ.ک.ک و ارتش ترکیه و نیز چشم انداز مسئله کردها و روند صلح است.

در بخشی از این کنفرانس هم بررسی مسائل مختلف کردها بر اساس رویکردها  و متود علمی و تئوری های سیاسی و اجتماعی صورت می گیرد.

این کنفرانس به مسئله ادبیات، زبان و فرهنگ کردی هم توجه کرده و تعدادی از پژوهشگران مطالعات کردی مقالات و سخنرانی های خود را به زبان و ادبیات کردی، رسانه های کردی و حوزه های فرهنگ کردی اختصاص داده اند.

جمع بندی سومین کنفرانس بین المللی مطالعات کردی هم روز 26 ژوئن 2019 در پارلمان انگلیس ارائه می شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#عراق
#سوریه
#اقلیم کردستان
#کردها
#انگلیس
#دانشگاه