انتشار:  دوشنبه 20 خرداد 1398  ::  22:23   

مهمترین تحولات روز دوشنبه 20/3/1398 در ترکیه

  • «کردستان» آتاتورک و «کردستان» HDP:  برداشتی دوگانه از یک واژه در ترکیه

در فضای به شدت قطب بندی شده اجتماعی – سیاسی ترکیه واژه "کردستان" نیز از این قاعده نمی تواند مستثنی شود و مجبور به قطب بندی است. از این به بعد زمانی که در ترکیه از واژه کردستان استفاده می شود باید دقت کرد که منظور از آن "این کردستان" است یا "آن کردستان"!

  • بینالی ییلدیریم: «کردستان» اصطلاحی است که آتاتورک در زمان جنگ استقلال ترکیه از آن استفاده کرد

بینالی ییلدیریم، نامزد حزب عدالت و توسعه (AKP) در انتخابات شهرداری استانبول طی اظهاراتی با اشاره به سخنرانی چند روز پیش خود در دیاربکر و استفاده از واژه "کردستان" گفت: کردستان اصطلاحی است که مصطفی کمال آتاتورک، پیش از بنیانگذاری جمهوری ترکیه و هنگام جنگ های استقلال ترکیه به نمایندگانی اطلاق می کرد که از منطقه {کردنشین} برای شرکت در جنگ های استقلال آمده بودند.

  • رئیس حزب خوب خطاب به ییلدیریم: کسانی که به کردها تروریست می گویند برای به دست آوردن استانبول در دیاربکر گریه می کنند

مرال آکشنر، رئیس حزب خوب ترکیه که در منطقه شیشلی استانبول سخنرانی می کرد در اظهاراتی تند با انتقاد از حاکمیت سیاسی ترکیه عنوان کرد: کسانی که به کردها تروریست می گویند برای به دست آوردن استانبول در دیاربکر گریه می کنند.

  • واکنش دولت باغچلی به بینالی ییلدیریم: در ترکیه کردستان و لازستانی وجود ندارد

دولت باغچلی، رئیس حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) بدون اشاره مستقیم به نام بینالی ییلدیریم در انتقاد از سخنان صبح امروز وی در خصوص کردستان عنوان کرد: در ترکیه کردستان و لازستانی وجود ندارد.

  • وزیر امور خارجه روسیه: ترکیه در خصوص ادلب عجله کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی با اشاره به آخرین تحولات ادلب در خصوص افزایش تنش ها و درگیری ها با هشدار به ترکیه عنوان کرد: ترکیه در خصوص ادلب عجله کند.

  • مهمت اوجالان: عبدالله اوجالان امیدش را برای حل و فصل مسئله کردها از دست نداده است

مهمت اوجالان برادر عبدالله اوجالان رهبر دربند PKK در اظهاراتی با اشاره به دیدار اخیر خود با برادرش در زندان عنوان کرد: عبدالله اوجالان امیدش را برای حل و فصل مسئله کردها از دست نداده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه