انتشار:  سه‌شنبه 21 خرداد 1398  ::  09:22   

نگرانی کردهای سوریه از گسترش آتش سوزی مزارع به سمت میدان های نفتی

سرویس جهان- کردهای سوریه نسبت به نزدیک شدن آتش سوزی مزارع به سمت میدان های نفتی ابراز نگرانی کرده و از ائتلاف مبارزه با داعش برای مقابله با آتش سوزی ها درخواست کمک کرده اند.

 

به گزارش کردپرس، در هفته های اخیر آتش سوزی گسترده مزارع گندم و جو در مناطق کردنشین و مورد مناقشه در عراق و سوریه به یکی از چالش های جدی پس از شکست خلافت داعش در اوایل سال جاری تبدیل شده است.

دامنه آتش سوزی مزارع مناطق مورد مناقشه در شمال کرکوک تا مناطق شمال شرق سوریه تحت کنترل کردهای سوریه را در بر گرفته است. هرچند هنوز در مورد عامل این آتش سوزیها مناقشه وجود دارد اما اصلی ترین متهم آن باقی مانده های داعش در عراق و سوریه هستند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات کرد سوریه گزارش داد هر روز دامنه آتش سوزیها در مناطق تحت کنترل کردها بیشتر می شود و مقامات کرد از سرایت آن به میدان های نفتی ابراز نگرانی کرده اند.

مقامات کرد سوریه از این که این آتش سوزیها منابع اصلی مواد غذایی شمال سوریه را هدف قرار داده ابراز نگرانی کرده و از ائتلاف مبارزه با داعش خواسته اند به کردها برای مقابله با این پدیده کمک کند.

سلمان بردو، از مقامات اداره کشاورزی منطقه خودگردان کردی در شمال سوریه از آتش گرفتن صدها هکتار از مزارع گندم در شهرستان تربیسپی خبر داده و هشدار داده است آتش سوزی ها هنوز کنترل نشده و به سمت میدان های نفتی و ایتسگاه های پمپاژ و تصفیه نفت در حال پیشروی است.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیز از آتش سوزی گسترده در مزارع گندم و جو که به سمت میدان های نفتی تحت کنترل کردها در حال حرکت است گزارش داده است.

روزنامه ژاپن تایمز نیز به نقل از کشاورزان مناطق تحت کنترل کردهای سوریه گزارش داد صدها هکتار از مزارع گندم استان حسکه سوریه در حال سوختن است این در حالی است که این مناطق از منابع مهم تامین گندم در سوریه محسوب می شوند.

ژاپن تایمز و خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع محلی، بازمانده های داعش، بی احتیاطی، کیفیت پایین مواد سوختی و نیز حملات تلافی جویانه را از جمله عوامل آتش سوری مزارع عنوان کرده اند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#داعش