انتشار:  سه‌شنبه 21 خرداد 1398  ::  12:04   

یک اقتصاددان بررسی کرد؛

سودهای کوتاه مدت با زیان بلند مدت در اقتصاد ایران

سرویس ایران-چند ریسک سیستمی وجود دارد که سرمایه دار ایرانی اگر به آن توجه نکند هر کدام از آنها می تواند ثروت ایرانی را کم یا زیاد کند. 

 

«محمد حسین ادیب» استاد دانشگاه و اقتصاددان در کانال تلگرامی خود به وضعیت ریسک در بازار سرمایه ایران پرداخت.او چند مورد از وضعیت ریسک‌ در برابر سرمایه‌دار ایرانی را اینگونه تشریح می‌کند:

اولین ریسک  -بانک‌ها ورشکست هستند هر زمان اعلام شود دلار  ارزان می‌شود. 

دومین  ریسک - ٩٠٠ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی پرداخت می‌شود هر زمان قطع شود دلار ارزان می‌شود. 

سومین ریسک - اقتصاد آمریکا حبابی است دیر یا زود حباب به وسیله فدرال رزرو تراکانده  می‌شود هر زمان حباب اقتصاد آمریکا ترکید دلار در بازار جهانی ( و نه ایران ) معمولا چهل درصد ارزان می‌شود. 

چهارمین ریسک  - اگر صادرات نفت کاهش یابد و به میزانی که کاهش یابد دلار در ایران گران می‌شود. 

پنجمین ریسک - اگر قیمت نفت ارزان شود ایران دلار کمتری از تجارت کسب می کند و این باعث می‌شود دلار در ایران گران شود. 

ششمین ریسک - ریسک نا اطمینانی نسبت به آینده. 

با افزایش نا اطمینانی نسبت به آینده ، تقاضا برای دلار در ایران بالا می رود و دلار گران می‌شود ، با کاهش نااطمینانی نسبت به آینده ، تقاضا برای دلار کاهش یافته و دلار ارزان می‌شود. 

هفتمین ریسک - ریسک بالا نگهداشتن نرخ بهره بر نرخ دلار. 

با کاهش صادرات نفت ، تقاضا در داخل به شدت کاهش می یابد با کاهش تقاضا ، اقتصاد تحت فشار نزولی قیمتی قرار می گیرد اما قیمت‌ها چسبندگی دارد و در مقابل فشار نزولی مقاومت می‌کند برای شکستن چسبندگی ، باید نرخ بهره را بالا نگه داشت تا چسبندگی شکسته شود ( این پاراگراف را هر گز در زندگی فراموش نکنید ) 

الف  - صندوق بین المللی پول برای کشورها در مواردی که با بحرانی شبیه ایران مواجه شوند راه حل بند هفت را توصیه می کند ، برای شکستن چسبندگی قیمتی ، صندوق افزایش نرخ بهره را توصیه می‌کند. 

ب - بانک‌های ایران حیاتی خود سر دارند و حاضر به کاهش سود سپرده نیستند ، بالا نگهداشتن سود سپرده به بالا نگهداشتن نرخ بهره می انجامد ، بانک‌های ایران ، توصیه صندوق بین المللی پول را انجام نمی‌دهند اما عملکرد آنها ، به همان نتایجی می انجامد که صندوق توصیه می‌کند. 

پ - بالا نگهداشتن نرخ بهره باعث می‌شود تا ‌واحد هائی که بهره وری آنها پائین باشد از اقتصاد حذف شوند ، در عمل بالا نگهداشتن نرخ بهره که به سبب بالا نگهداشتن سود سپرده به بانکها تحمیل می‌شود ، به حذف فعالین اقتصادی نابهره ور می‌انجامد که چیز بسیار خوبی است. 

ت - بالا نگهداشتن نرخ بهره ، عاملی است که اگر اقتصاد تحت فشار برای افزایش نرخ ارز  باشد  به وسیله صندوق بین المللی پول برای مهار افزایش نرخ ارز توصیه می‌شود‌ 

ث - اصلا صندوق بالا نگهداشتن نرخ بهره را تعیین کننده ترین عامل برای مهار افزایش نرخ ارز می داند ( وقتی اقتصاد تحت فشار افزایش نرخ ارز  است ) 

ج - اما ریسک بالا نگهداشتن نرخ بهره به مدت طولانی را هیچ کشوری به جز ایران قبول نمی کند ( چون خیلی سنگین  است و مردم طاقت پرداخت آن را ندارند ) 

چ - اکنون ٧٠ درصد فعالین اقتصادی در تهران خرج شان بیشتر از دخل شان است که عمدتا واحد های با بهره وری پائین اند ، غیر اقتصادی شدن واحد های نابهره ور ، از عوارض بالا بودن طولانی مدت نرخ بهره است. 

ح - ٩٨ درصد واحد های مسکونی در دنیا با وام بانکی خریداری میشود بالا بودن نرخ بهره خرید واحد مسکونی با وام بانکی را در ایران غیر اقتصادی کرده است با غیر اقتصادی شدن وام بانکی برای خرید خانه ، معاملات مسکن به شدت کاهش کاهش یافته است.