انتشار:  سه‌شنبه 21 خرداد 1398  ::  13:38   

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

دولت صادرات سیب با قیمت آزاد را لحاظ کند

سرویس آذربایجان غربی- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خواستار آزادسازی صادرات سیب باغداران استان با قیمت آزاد توسط دولت شد و گفت: ممنوعیت لحظه ایی صادرات سیب باغداران و صادر کنندگان را با مشکل مواجه ساخته است.

به گزارش کردپرس، پیش از عید نوروز امسال ممنوعیت صادرات سیب در کشور ابلاغ شد، اما این حکم در آذربایجان غربی که قطب اول تولید سیب کشور است، دیرتر به اجرا درآمد.

ممنوعیت سیب برای باغداران و صادرکنندگان این محصول در آذربایجان غربی، از 21 اسفند سال گذشته تا 26 فروردین ماه  امسال اعمال شد. تا اینکه در پی درخواست نمایندگان این استان، ممنوعیت صدور سیب اواخر فروردین توسط وزیر صنعت لغو شد تا صادر کنندگان بتوانند دوباره روند صدور این محصول را از سر بگیرند.

امروز رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در نشستی خبری خواستار آزادسازی صادرات سیب باغداران استان با قیمت آزاد توسط دولت شد.

رسول جلیلی صبح سه شنبه با اشاره به توقف صادرات سیب اظهار داشت: «قبل از عید طی یک تصمیم لحظه‌ای صادرات سیب متوقف شد، این امر هم اکنون موجب بروز مشکلات اساسی برای باغداران وصادر کنندگان استان شده است. درخواست ما این است که اجازه دهند تا صادرکنندگان به قیمت آزاد محصولات خود را به فروش برسانند».

وی افزود: «مشکل صادرات، پیمان سپاری ارزی است که باید در حساب خاصی قرار دهند و دولت با قیمت خاصی تحویل صادرکنندگان بدهد که صادرکنندگان راضی به انجام این کار نمی‌شوند».

در استان آذربایجان غربی سیب به میزان ۲۱ تن در هکتار تولید می‌شود. اما این محصول نیز همانند سایر محصولات با ممنوعیت های دوره ایی صادرات مواجه می شود که این امر موجب انتقادات فراوانی از سوی صادرکنندگان و فعالان عرصه کشاورزی شده است.

به گفته نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس؛ ممنوعیت صادرات، غیر کارشناسی و ضد تولید است و حمایت از محصولات داخلی تلقی نمی شود. صادر کننده باید امنیت داشته باشد در صورتی که هر 15 روز یک بار ممنوعیت و لغو صادرات وجود داشته باشد این تولید کننده امنیت سرمایه گذاری را بر روی محصولات نخواهد داشت.

با ممنوعیت صادرات تولید کنندگان سیب هایشان در سردخانه ها قرار دارد و هزینه اضافی بابت نگهداری این محصول پرداخت می کنند و راضی به فروش نخواهند شد در نتیجه پای دلالان به وسط می آید.

آذربایجان غربی بزرگترین تولید کننده سیب در کشور است اما در این سال ها تغییری مثبت در روش کشت این محصول انجام نگرفته و ارقام سیب آن همانند ۴۰ سال قبل است. از سوی دیگر هزینه‌های بالای تولید این محصول از شمار مشتریان جهانی آن در آذربایجان غربی کاسته است.