انتشار:  سه‌شنبه 21 خرداد 1398  ::  13:50   

از سوی نهاد قضایی عراق؛

توافق بغداد و پاریس برای کاهش حکم اعدام 11 فرانسوی در عراق تکذیب شد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - شورای عالی قضایی عراق وجود هر گونه توافق میان بغداد و پاریس برای کاهش حکم اعدام صادر شده در حق شماری از شهروندان فرانسه را تکذیب کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، قاضی عبدالستار بیرقدار، سخنگوی شورای عالی قضایی عراق پیش از ظهر امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که گزارش های حاکی از کاهش حکم اعدام صادر شده در حق شماری از شهروندان فرانسه در نتیجه توافق میان دولت های دو کشور عاری از صحت است.

سخنگوی شورای عالی قضایی عراق در بیانیه خود در این باره آورده است: مجازات تعیین شده از سوی دادگاه های عراق تنها از سوی دادگاه فرجام خواهی مورد بررسی قرار می گیرد.

قاضی بیرقدار ضمن تاکید بر این که بر اساس قوانین عراق، تنها دادگاه فرجام خواهی از اختیارات لازم برای تایید مجازات و یا تغییر آن به مجازات دیگری با توجه به شرایط جرایم برخوردار است، خاطر نشان شاخت که تغییر مجازات با توافق میان دولت ها امکان پذیر نیست.

این در حالی است که نهاد قضایی عراق در این اواخر برای 11 شهروند فرانسه به اتهام عضویت در گروه تروریستی داعش حکم اعدام صادر کرده بود با این حال روزنامه فرانسوی "لوفیگارو" چند روز پیش گزارش داده که بغداد برای کاهش حکم اعدام آنها به حبس ابد، از پاریس درخواست پول کرده است.

برچسب‌ها:
#عراق
#شورای عالی قضایی
#فرانسه
#حکم اعدام
#عضویت در داعش