انتشار:  سه‌شنبه 21 خرداد 1398  ::  18:21   

عدم تحقق وعده شهردار ارومیه؛

معابر ارومیه سیلابی شد

سرویس آذربایجان غربی- بارش شدید باران همراه با وزش تند باد، موجب آبگرفتگی معابر عمومی و خیابان ها، شکستگی درختان و اختلال تردد در نقاط مختلف شهر ارومیه شد.

به گزارش کردپرس، بر اساس پیش‌بینی کارشناسان هواشناسی آذربایجان‌غربی، بارش های رگباری بعد از ظهر امروز در همه شهرهای استان به ویژه شهرهای شمالی اعلام و بر همین اساس آبگرفتگی و سیلابی شدن معابر نیز هشدارداده شده بود.

علیرغم اینکه شهردار ارومیه در اوایل فروردین ماه سال جاری گفته بود؛ هیچ نگرانی بابت آب گرفتگی معابر نداریم، معابر شهر امروز با یک بارش رگباری تابستانی سیلابی شد.

به گفته حضرت پور؛ در طول هفت سال گذشته، 300 کیلومتر کانال جهت هدایت آب های سطحی در شهر ارومیه ایجاد شده ، همچنین جهت ساماندهی آب های سطحی در طول سال چندین نوبت عملیات لایروبی انجام شده است بنابراین هیچ نگرانی بابت آب گرفتگی معابر وجود ندارد.

سیلابی شدن معابر شهر ارومیه نشان داد که اقدامات انجام گرفته شهرداری جهت مهار آب های سطحی در این شهر کافی نبوده چرا که شدت  بارش امروز در ارومیه موجب شد تا درب بسیاری از فاضلاب های موجود در سطح خیابان ها نیز باز شود و حتی برخی از کانال ها و نهرهای موجود در سطح شهر نیز سرریز شود.

شدت این بارندگی و آبگرفتگی سبب اختلال حرکتی خودروها شد و رفت و آمد عابران را نیز با مشکل مواجه ساخت.

به گفته اداره هواشناسی استان؛ بارش‌های رگباری تا پایان امروز ادامه می‌یابد و همه شهرهای استان به ویژه شهرهای شمالی از این پدیده تأثیر می‌پذیرد و برای روز چهارشنبه وزش باد گاهاً شدید در سطح استان پیش بینی شده است.

ارومیه برای دومین بار متوالی بعد از بارش رگباری در سال جدید دچار این سطح از آب گرفتگی شد. اواخر فروردین نیز بارش شدید باران در ارومیه باعث بروز مشکل آبگرفتگی معابر در تمام سطح شهر شد. بارشی بهاری که یک شهر را شوکه کرد و درصد آمادگی نیروهای شهرداری را در مقابله با چنین حوادثی سنجید.

هر چند معاون خدمات شهری شهرداری ارومیه در آن زمان اعلام کرد: عملیات مختلفی برای هدایت آبهای سطحی و رفع آبگرفتگی ها در حال جریان است و کانالهای ایجاد شده نقش موثری در هدایت آبهای سطحی ارومیه ایفا می کند.  همچنین آبگرفتگی ها از طریق سامانه ۱۳۷و شبکه های مجازی رصد می شود و نسبت به ارسال نیروها به آن نقاط اقدام می کنیم.

بهتر بود، شهری که در آستانه استقبال از مسابقات جهانی والیبال 2019 است، پیشتر تدابیر ایمن سازی شهری را انجام می داد تا یک بارش رگباری موجب سیلابی شدن معابر و خیابان های آن نشود.