انتشار:  سه‌شنبه 21 خرداد 1398  ::  19:15   

کردپرس گزارش می دهد؛

استاندارد زیست محیطی شهرک صنعتی مهاباد را فدای رونق اقتصادی نکنیم!

سرویس آذربایجان غربی- تعیین ادامه فعالیت شهرک صنعتی مهاباد به دلیل عدم استانداردهای زیست محیطی، تنها به صدور اخطاریه به 3 واحد آلاینده دیگر این شهرک خاتمه یافت.

به گزارش کردپرس، طبق ابلاغيه اداره محيط زيست مهاباد (28 ارديبهشت) آخرین مهلت جهت بهبود وضعيت تصفيه خانه شهرك صنعتي مهاباد بود و مقرر شده بود تا در این هفته ادامه فعالیت این شهرک بر اساس استاندارهای زیست محیطی مشخص شود.

مدول اول تصفیه خانه شهرک صنعتی مهاباد جوابگوی دبی بیش از ۲ هزار مترمکعبی این شهرک نیست و این حجم از پساب به دلیل عدم  تطابق با استاندارهای زیست محیطی اخطاریه دریافت کرده است.

گفته می شود؛ در شهرک واحدهای وجود دارد که به تنهایی روزانه حدود 300 متر مکعب پساب تولید می کند که این حجم از پساب تنها با یک مدول در تصفیه خانه جوابگو نیست و دبی آن بیشتر از ظرفیت تصفیه خانه است. از این رو مطابق مصوبات، مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی مهاباد باید  در سال ۹۸ راه اندازی شود.

این مسئله باعث ورود کارشناسان محیط زیستی به وضعیت پساب شهرک صنعتی و کنترل و نمونه گیری میزان حجم خروجی فاصلاب تصفیه خانه آن شد.

در این خصوص اوایل خرداد ماه جاری کارشناس مسئول آزمایشگاهی اداره محیط زیست مهاباد در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار داشت: «با پایان مهلت داده شده به شهرک صنعتی مهاباد، آزمایش ها و نمونه گيري‌ها ميزان حجم خروجي و استاندارد آن مورد بررسي قرار گرفته و در 3 روز آینده پس از کسب نتیجه آزمایش ها، سازمان محیط زیست اقدامات لازم را انجام خواهد داد».

گرویسی تصریح کرد: «در صورت تخلف این واحد سازمان محیط زیست می تواند از طريق مراجع قضايي نسبت به اعمال قانون و تعیین ادامه فعالیت شهرک صنعتی مهاباد تصمیم گیری کنند». 

با این وجود اداره محیط زیست مهاباد دوباره به دادن اخطاریه به 3 واحد آلاینده دیگر اقدام کرد ومهلت زمانی برای استاندارسازی آن ها تعیین شد، اما خبری از تعیین نحوه ادامه فعالیت شهرک صنعتی نبود و انگار برخورد زیست محیطی با این شهرک هر بار با صدور اخطاریه و تعیین مهلت زمانی صورت می گیرد.

روز گذشته رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: «اخطاریه زیست محیطی برای سه واحد آلاینده واقع در شهرک صنعتی این شهرستان صادر شده که شامل سه واحد تولید لبنیات و آبمیوه است، صادر شده تا در مهلت زمان تعیین شده نسبت به کاهش میزان آلودگی خروجی خود اقدام کنند».

فاروق سخنور با اشاره به مشکلات دفع فاضلاب شهرک صنعتی مهاباد نیز گفت: «مدول اول تصفیه خانه شهرک صنعتی مهاباد دیگر جوابگوی دبی بیش از ۲ هزار مترمکعبی این شهرک نیست و طی بازدید و آزمایش خروجی واحدهای تولیدی آن، مشخص شده که میزان آلودگی پساب خروجی از چند واحد تولیدی بیشتر از حد استاندارد است».

به گزارش کردپرس، نماینده مهاباد پیشتر در تذکر کتبی به رییس جمهور، در خصوص عدم انجام وظایف ذاتی و قانونی سازمان محیط زیست کشوردر حوزه استان آذربایجان غربی انتقاد کرد و نوشت: تخلفات گسترده زیست محیطی توسط بعضی از اشخاص و ادارات در این استان انجام شده است. برای نمونه در شهرستان مهاباد پسماند و زباله های شهری و پسابهای شهرک صنعتی مشکل ساز شده اند.

با این حال راه اندازی مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی مهاباد با ظرفیت ۳۰۰ مترمکعبی که جز مصوبات سال ۹۸ است، ضرورتی است تا در این شهرک استانداردهای زیست محیطی فدای رونق اقتصادی نشود.