انتشار:  سه‌شنبه 21 خرداد 1398  ::  22:34   

نمایش 113 قطعه‌سنگ نوشته دوران ساسانی در سلیمانیه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- 113  قطعه سنگ نوشته مربوط به دوران ساسانیان که توسط باستان شناسان ایتالیایی در اقلیم کردستان کشف شده، طی مراسمی در سلیمانیه به نمایش درآمد.

به گزارش کردپرس، سایت خبری روژ نیوز در خبری گزارش داد که طی مراسمی در موزه شهر سلیمانیه، نمایشگاهی ویژه برای نمایش 113 قطعه سنگ نوشته دوران ساسانی گشایش یافت.

این سنگ نوشته ها طی عملیات حفاری و کندوکاو مشترک دانشگاه سابیزا ایتالیا و مدیریت اداری منطقه گرمیان و سلیمانیه اقلیم کردستان کشف شده است.

باستان شناسان ایتالیایی دانشگاه سابیزا طی قرار دادی با گرمیان و سلیمانیه برای حفاری در منطقه پایکولی اقلیم کردستان در نزدیکی روستای برکل، اقدام به  کاوش های باستان شناسی در این منطقه کرده و یافته های این کاوش در موزه سلیمانیه، برای عموم نمایش داده می شود.

طبق خبر؛ تاریخ سنگ نوشته های نمایش داده شده، به دوران نرسه یا نرسی  هفتمین شاهنشاه ساسانی بازمی گردد و شامل نوشته هایی در مورد افراد نزدیک به این پادشاه و انتقال قدرت میان پادشاهان ساسانی است.

محوطه باستانی پایکولی در 100 کیلومتری جنوب سلیمانیه و مابین  شهر سلیمانیه و قصر شیرین ایران واقع شده و در آن سنگ‌ نوشته‌های مهمی به زبان پارسی میانه و پارتی کشف شده ‌اند.

طبق اسناد تاریخی هفتمین پادشاه ساسانی برای تحکیم قدرت و سلطنت خود به این منطقه آمده و با شخصیت های ساکن آن دیدار کرده و دستور داد در پایکولی نقشی برجسته‌ای از وی حک کنند.

نقش برجسته دیگری از وی در تخته سنگ نقش رستم کنده‌کاری شده  است.