انتشار:  چهارشنبه 22 خرداد 1398  ::  18:14   

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور:

پیش بینی 8 هزار میلیارد تومان اعتبار اوراق مشارکت در حوزه شهرداری ها

سرویس آذربایجان غربی- معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور گفت: در بودجه سال 98 در حوزه شهرداری ها 8 هزار میلیارد تومان اعتبار تحت عنوان اوراق مشارکت پیش بینی شده که در سه حوزه توسعه حمل و نقل ریلی، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی وبازآفرینی شهری هزینه خواهد شد.

به گزارش کردپرس، رجب صلاحی در همایش شهرداران استان آذربایجان غربی با اعلام این خبر افزود: در بودجه 6 هزار میلیارد تومان معادل 4 میلیون تن سهمیه قیر پروژه های عمرانی است که از این میزان 48 درصد برای پروژه های راه و شهرسازی و 17 درصد آن سهمیه سازمان  شهرداری ها و برای پروژه های عمران شهری است که با توجه به تفاهم نامه فی مابین شرکت بازآفرینی شهری و سازمان  شهرداری ها قیر مورد نیاز شهرهای بزرگ در مناطق هدف بازآفرینی از این محل افزایش می یابد.

صلاحی در خصوص طرح های مدیریت پسماند های شهری نیز اظهار داشت : امسال 1000 میلیارد تومان اعتبار برای این بخش بینی شده است که با تصویب آیین نامه اجرایی آن به شهرداریهای دارای طرح و برنامه اختصاص می یابد.

کاهش شدید درآمدها، شهرداری‌ها را با چالش جدی مواجه ساخته است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی در این همایش گفت: در سال‌های اخیر با توجه به مشکلات مالی در کشور، شهرداری‌ها در تامین منابع مالی و تحقق درآمدها و پرداخت حقوق کارکنان با چالش جدی مواجه ساخته است.

پیمان آرامون افزود: ضروری است تا سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در حوزه مدیریت شهری از شهرداری ها حمایت کنند. ساماندهی سایت های پسماند شهری، فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری، تقویت و تجهیز ماشین آلات عمرانی و آتش نشانی شهرداری‌ها، اتمام افق طرح های توسعه ای شهرها از مشکلات و ضرورت های حوزه مدیریت شهری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: تهیه بانک اطلاعاتی اسناد توسعه ای شهری و راه اندازی سامانه کنترل پروژه های عمران شهری از برنامه  های در دست اجرای استان است که با تکمیل آن نظارت و برنامه ریزی در حوزه عمران شهری ارتقاء می یابد.

ضمانت اجرایی برای وصول مطالبات شهرداری ها وجود ندارد

شهردار ارومیه نیز در این جلسه با اشاره به برخی مشکلات موجود در شهرداری ها چون طرح های تفصیلی، اظهار کرد: در حال حاضر تنها 30 درصد طرح های تفصیلی در شهر قابلیت اجرایی دارد و این طرح ها هم سو با مشکلات و مطالبات عمومی نیست و در سایه بی توجهی به برخی برنامه های نوشته شده، شاهد توسعه نامتوازن در شهرها هستیم.

حضرت پور تاکید کرد: بدلیل عدم وجود قوانین و مقررات ضمانت اجرایی برای وصول مطالبات شهرداری وجود ندارد و قوانین ما همسو با اهداف نظارتی جهت وصول مطالبات نیست

وی اظهار کرد: شهرداری ارومیه سالانه  فقط از 20 درصد خانوارهای شهری موفق به وصول مطالبات چون نوسازی و پسماند می شود و وصول مطالبات در حوزه عوارض خودرو با وجود  320هزار خودرو در شهر نیز بسیار کم رنگ است.

وی با اشاره به کمبود اعتبارات برای آسفالت معابر گفت: ۳ میلیارد تومان برای تهیه یک هزار تن قیر نیاز است و با وجود کمبود های مالی ،  شهرداری توان پرداخت این میزان اعتباری برای آسفالت معابر را ندارد لذا درخواست داریم با اختصاص یارانه از طریق وزارت  نفت این مشکل حل شود .

شهردار ارومیه افزود: نظارت و بازرسی ها در شهرداری ها توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور صورت گیرد و دستگاه های نظارتی دیگر به بدنه شهرداری وارد نشوند چرا که با وجود بازرسی های درون سازمانی  مشکلات بهتر رفع می شوند.