سرویس آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 22 خرداد 1398  ::  18:49   

بعد از دوبار تخریب؛

پل «هاشم آباد» ارومیه آماده بهره برداری است

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره راهداری و حمل و نقل شهرستان ارومیه گفت: پل هاشم آباد مرگور با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون تومان به طور کامل به اتمام رسیده و آماده بهره برداری است.

به گزارش کردپرس،  دو پل خبر ساز "گلستانه" و "هاشم آباد" در منطقه سیلوانای ارومیه بعد از دوبار تخریب بر اثر سیلاب در عرض دو سال، اکنون در انتظار تکمیل شدن و افتتاح قرار دارند.

پل گلستانه که نام خود را از روستای گلستانه در منطقه مرگور از توابع بخش سیلوانای ارومیه گرفته است، ۲۵ فروردین‌ماه سال 96 بر اثر طغیان رودخانه فروریخت. همزمان با آن پل هاشم آباد نیز از طغیان این رودخانه در امان نماند و عملا دو پل مهم منطقه مرگور که نقطه اتصال و شاهراه ارتباطی چندین روستا به مرکز استان یعنی شهرستان ارومیه بودند، طعمه سیلاب بهاری شدند.

پیمانکار هر دو پروژه پل های هاشم آباد و گلستانه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی بود و تکمیل پل هاشم آباد در اولویت قرار گرفت. اما این پل با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی و دو هفته مانده به افتتاح در اثر سیل آبان ماه ۹۷ مجددا تخریب شد.

تخریب شدن دوباره این پل ها با پیشرفت فیزیکی بالا بر اثر سیلاب موجب انتقاد بخشدار بخش سیلوانای ارومیه از عملکرد اداره راهداری و حمل و نقل جاده ایی آذربایجان غربی در اجرا و تکمیل دو پروژه پل های هاشم آباد و گلستانه شد.

ریباز میرزایی (12 فروردین) امسال به خبرنگار کردپرس گفت: این اداره می توانست از پیمانکارهای مجرب تر برای اجرا و تکمیل این پروژه ها استفاده کند، با توجه به اینکه  شرایط جوی این منطقه به نحوی است که تنها سه ماه اجازه فعالیت عمرانی داده می شود. به دلیل تخریب دوباره پل هاشم آباد، روند تعمیر پل گلستانه هم به تاخیر افتاده است.

با تخریب مجدد پل بر اثر هاشم آباد بر اثر طغیان رودخانه باراندوز در محور راژان به منطقه زیوه، پل ارتباطی بین 50 روستای این شهرستان قطع شده بود که با اقدام به تعمیر و بازسازی، این پل در حال حاضر آماده بهره برداری دوباره شده است.

به گفته رییس اداره راهداری و حمل و نقل‌جاده ای شهرستان ارومیه یکی از عوامل اصلی تخریب این پل برداشت غیراصولی مصالح از بستر رودخانه بوده است.

امید می رود با به بهره برداری رسیدن پل هاشم آباد، روند بازسازی پل گلستانه نیز تسریع یابد.

گفتی است؛  بخش سیلوانا با دارا بودن 100 روستا و برخورداری 68 درصدی روستاها از نعمت راه آسفالته مناسب یکی از بخش های پرجمعیت شهرستان ارومیه محسوب می شود.