انتشار:  چهارشنبه 22 خرداد 1398  ::  21:52   

جنجال پیرامون کردستان و لازستان به مجلس ترکیه کشیده شد

سرویس ترکیه - بحث پیرامون موضوع "کردستان" و "لازستان" که بعد از اشاره بینالی ییلدیریم به این دو واژه در سفر خود به دیاربکر به یکی از موضوعات سیاسی این روزهای ترکیه تبدیل شده است از فراکسیون حزب خوب در صحن علنی مجلس نیز طرح و به منازعه میان حزب خوب و آک پارتی تبدیل شد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، بحث پیرامون موضوع "کردستان" و "لازستان" که بعد از اشاره بینالی ییلدیریم به این دو واژه در سفر خود به دیاربکر به یکی از موضوعات سیاسی این روزهای ترکیه تبدیل شده است به پارلمان ترکیه نیز کشیده شده و یاووز آغیر علی اوغلو، رئیس فراکسیون حزب خوب در پارلمان ترکیه با طرح این مسئله در صحن عنلی مجلس عنوان کرد: واژه های کردستان و لازستان را به هیچ عنوان قبول نمی کنیم. اگر اکرم امام اوغلو از این واژه ها استفاده کرده بود چه واکنشی نشان می دادید؟ ما تمام آن جملاتی را که به دور از نزاکت هستند به خود شما برمی گردانیم.

در برابر این اظهارات بولنت توران، رئیس فراکسیون حزب عدالت و توسعه (AKP) با اشاره به طرح موضوع کردستان از سوی سزایی تملی رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) پیش از انتخابات 31 مارس گفت: کسانی که از اظهارات ییلدیریم ناراحت شده اند چرا از سخنان شریکشان که عنوان کرده بودند "در کردستان پیروز شده و در غرب شکست ائتلاف AKP – MHP را فراهم خواهیم کرد" ناراحت نشده اند؟ طرح سخنرانی ییلدیریم در دیاربکر که به تاریخ اشاره کرده بود در صحن علنی پارلمان بی نزاکتی است. جناب ییلدیریم در هر سخنرانی خود از اصول "یک ملت، یک وطن و یک پرچم" رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه حمایت کرده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#انتخابات