انتشار:  چهارشنبه 22 خرداد 1398  ::  21:56   

مهمترین تحولات روز چهارشنبه 22/3/1398 در ترکیه

  • دوران کالکان: انتخابات استانبول تعیین خواهد کرد که بعد از این ترکیه را چه کسی اداره خواهد کرد

دوران کالکان عضو شورای رهبری PKK در اظهاراتی با اشاره به انتخابات 23 ژوئن شهرداری استانبول عنوان کرد: انتخابات استانبول تنها رئیس شهرداری کلانشهر استانبول را تعیین نخواهد کرد این انتخابات تعیین خواهد کرد که بعد از این ترکیه را چه کسی اداره خواهد کرد.

  • سردرگمی حاکمیت سیاسی ترکیه؛ تداوم ائتلاف شکننده جمهور و سیاست کاهش تنش با کردها

زمانی که ییلدیریم در دیاربکر کردی سخن گفته و همزمان در تاتوان و بیتلیس تابلوهای کردی پایین کشیده می شود از سیاست دوگانه آک پارتی در راضی نگه داشتن MHP و بازگرداندن کردها به آغوش این حزب نشات می گیرد؛ سردرگمی شدیدی که این روزها حاکمیت سیاسی ترکیه را تحت فشار قرار داده است.

  • اعزام شبانه کاروان نظامی ارتش ترکیه به خاک سوریه

شب گذشته کاروان بزرگی از خودروهای زرهی نفربر ارتش ترکیه از مرز شاخه زیتون، مرز جدید ترکیه در شمال سوریه، وارد خاک این کشور شد.

  • وزیر دفاع ترکیه: اسلوب نامه آمریکا متناسب با روح متفقانه دو کشور نبود

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با اشاره به نامه اخیر پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا عنوان کرد: از همان ابتدای نامه مشخص است که اسلوب آن متناسب با روح متفقانه میان دو کشور نیست.

  • 2 کشته و 2 زخمی نیروی امنیتی ترکیه در درگیری با نظامیان PKK در تونجلی

در درگیری نظامیان PKK با نیروهای امنیتی ترکیه در شهر تونجلی (درسیم) 2 نیروی امنیتی ترکیه کشته و 2 تن دیگر نیز زخمی شدند.

  • شرکت های نظرسنجی نزدیک به AKP پیروزی امام اوغلو در انتخابات شهرداری استانبول را پیش بینی کردند

ابراهیم اوسلو، رئیس شرکت نظرسنجی ANAR ترکیه از شرکت های نزدیک به حزب عدالت و توسعه (AKP) در اظهاراتی با اشاره به آخرین نظرسنجی این شرکت گفت: اکرم امام اوغلو نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) چند درصد جلوتر از بینالی ییلدیریم نامزد AKP دیده می شود.

  • بحث پیرامون کردستان و لازستان به مجلس ترکیه کشیده شد

بحث پیرامون موضوع "کردستان" و "لازستان" که بعد از اشاره بینالی ییلدیریم به این دو واژه در سفر خود به دیاربکر به یکی از موضوعات سیاسی این روزهای ترکیه تبدیل شده است از فراکسیون حزب خوب در صحن علنی مجلس نیز طرح و به منازعه میان حزب خوب و آک پارتی تبدیل شد.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه