انتشار:  چهارشنبه 22 خرداد 1398  ::  22:08   

رئیس جمهور در دیدار با با نخست وزیر ژاپن

ایران و ژاپن برای ثبات و امنیت اهمیت زیادی قائل هستند/ سرمایه گذاری ژاپن در جنوب ایران توسعه مناسبات دو کشور را تضمین می کند

سرویس ایران- رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با نخست وزیر ژاپن گفت: علاقمندی ژاپن به سرمایه گذاری در مناطق جنوبی ایران توسعه مناسبات دو کشور را تضمین می کند.

به گزارش کرد پرس، حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در کنفرانس خبری با نخست وزیر ژاپن افزود: روابط ایران و ژاپن از قدمت تاریخی برخودار بوده و امسال نودمین سالگرد روابط دو کشور است.

رئیس جمهوری اظهارداشت: در طول سال های گذشته دیدارهای سازنده ای با نخست وزیر ژاپن داشتیم و امروز هشتمین دور دیدارهای سازنده است و از اینکه دولت ژاپن و آقای نخست وزیر مصمم هستند روابط سیاسی، اقتصادی، منطقه ای و بین المللی را گسترش دهند، استقبال می کنیم.

روحانی گفت: در جلسه خصوصی و هم در جلسه دو هیات درخصوص مسائل روابط دو کشور از جمله سرمایه گذاری ژاپن در سواحل چابهار و مکران صحبت کردیم و از اینکه ژاپن علاقمند به خرید نفت از ایران و حل و فصل مسائل مالی و روابط علمی و فرهنگی است از آن استقبال می کنیم.

رئیس شورای امنیت ملی خاطرنشان کرد: روابط ایران و ژاپن از قدمت تاریخی برخوردار است و جمهوری اسلامی ایران از عزم دولت ژاپن برای گسترش روابط همه جانبه با ایران استقبال می‌کند.

روحانی تصریح کرد: در مذاکرات و جلسه خصوصی با نخست وزیر ژاپن درباره مسائل مختلف از جمله سرمایه گذاری ژاپن در مناطق جنوبی ایران صحبت کردیم و از علاقه مندی ژاپن به خرید نفت از ایران و حل و فصل مسائل مالی دوجانبه خرسندیم.

رئیس جمهوری بیان کرد: در دیدار با نخست وزیر ژاپن علاوه بر مسائل دوجانبه درباره امنیت و تنش زدایی در منطقه نیز گفت‌وگو کردیم. خوشحالیم هر دو کشور برای ثبات و امنیت اهمیت زیادی قائل هستند.

رئیس دولت دوازدهم افزود: ایران آغاز کننده هیچ جنگی با هیچ کشوری نخواهیم بود، اما به هر متجاوزی پاسخ بسیار قاطع خواهیم داد.

روحانی با بیان اینکه نخست وزیر ژاپن درخصوص مسایل منطقه ای خوش بینی قابل ملاحظه‌ای دارند، گفت: از ادامه حمایت ژاپن از برجام و درک اهمیت این توافقنامه برای منطقه و جهان بسیار خرسندیم.

رئیس جمهوری تاکید کرد: ایران علاقمند به ادامه برجام است و اقدامات آتی تهران نیز در این زمینه در چارچوب برجام خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه خواهان همکاری دو کشور در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم، افزود: ریشه تنش‌های موجود در منطقه به جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران بر می گردد و هرگاه این جنگ متوقف شود، شاهد رویداد بسیار مثبت در منطقه و جهان خواهیم بود.

رئیس جمهوری اظهارداشت: امیدواریم این سفر آغازگر گسترش بیشتر روابط دو کشور و تحولات مثبت در منطقه باشد.

روحانی یادآورشد: در مذاکرات با نخست وزیر ژاپن درباره مهاجران، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با تروریسم، کمک به بازسازی سوریه و حل بحران یمن با یکدیگر گفت وگو کردیم.