انتشار:  پنج‌شنبه 23 خرداد 1398  ::  09:23   

مناقشه جدی کُردها و دمشق بر سر گندم

سرویس جهان- مقامات کرد سوریه می گویند نخواهند گذاشت گندم تولید شده در مناطق تحت کنترل آنها به مناطق تحت کنترل دولت مرکزی انتقال یابد.

 

به گزارش کردپرس به نقل از رویترز، مناطق شمال و شمال شرق سوریه که محصول عمده گندم این کشور در آن مناطق تولید می شود تحت کنترل کردها است. مقامات کرد سوریه گفته اند از انتقال گندم تولید شده در این مناطق به مناطق تحت کنترل دولت مرکزی جلوگیری خواهند کرد.

سلمان برادو، مسئول اداره کشاورزی مناطق تحت کنترل کردهای سوریه به رویترز گفته است با وجود خسارت هایی که آتش سوزی های اخیر به بار آورده میزان تولید گندم در منطقه خودگردان تحت کنترل کردها به حدود 900000 تن خواهد رسید.

وی افزود: سال گذشته میزان تولید گندم در این مناطق حدود 350000 تن بود که دولت مرکزی سوریه حدود 100000 تن آن را خریداری کرد. بیشتر مناطق پر محصول گندم سوریه تحت کنترل کردهای این کشور است و حدود 70 درصد گندم این کشور در این مناطق تولید می شود.

مقام کرد اداره خودگردان کردی در شمال سوریه به رویترز گفته است مقامات منطقه خودگردان تصمیم گرفته اند به منظور تامین آرد و بذر مورد نیاز برای کاشت گندم در سال آینده اجازه ندهند گندم از این مناطق خارج شود.

رویترز گزارش داد که دولت مرکزی سوریه هم مانند کردها به گندم تولید شده در این مناطق نیاز دارد و امسال مجبور است حدود 1500000 تن گندم از روسیه خریداری کند.

بدران چیا کرد از مقامات سیاسی ارشد کرد سوریه هدف از جلوگیری از خروج گندم از مناطق تحت کنترل کردها را انبار گندم برای تامین آذوقه حدود دو سال جمعیت منطقه تحت کنترل کردها عنوان کرد و آن را تصمیم استراتژیک کردها خواند.

وی به رویترز گفت این یک تصمیم سیاسی بر علیه دولت مرکزی نیست بلکه برای تامین نیاز مردم محلی از خروج گندم جلوگیری می شود.

محصول گندم مناطق تحت کنترل کردها در سال جاری رشد چشم گیری داشته است اما کشاورزان این مناطق تصمیم کردها برای جلوگیری از خروج گندم از این مناطق را به زیان خود می دانند زیرا به گفته َآنها اداره خودگردان کردی امکانات لازم برای انتقال گندم به سیلوها و مراکز خرید را ندارد و نسبت به دولت مرکزی بهای کمتری برای خرید گندم به آنها پرداخت می شود.

مقامات کرد سوریه گفته اند دولت مرکزی سال گذشته فقط توانسته بود 21 درصد محصول گندم این مناطق را خریداری کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#گندم