انتشار:  پنج‌شنبه 23 خرداد 1398  ::  10:11   

سرکنسول انگلیس در اقلیم کردستان:

درصد مشارکت زنان در پارلمان کردستان بیشتر از مجلس انگلیس است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سرکنسول انگلیس در اقلیم کردستان با اشاره به اینکه درصد مشارکت زنان در پارلمان کردستان بیش از مجلس انگلیس است، از دولت جدید اقلیم خواست میزان مشارکت زنان در کابینه را نیز افزایش دهد.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری باس نیوز، مارتین وار با انتشار پیامی ویدئویی میزان مشارکت زنان در عرصه سیاسی اقلیم کردستان را بسیار عالی خوانده و اشاره کرد که میزان مشارکت زنان در پارلمان کردستان بیش از مجلس کشورش است.

سرکنسول انگلیس در اقلیم کردستان با اشاره به اینکه میزان مشارکت زنان در پارلمان کردستان 30 درصد است، از دولت جدید اقلیم کردستان خواست که میزان مشارکت و حضور زنان در کابینه جدید را نیز به همان میزان افزایش دهد.

وی تأکید کرد که پس از انتخاب نچیروان بارزانی به عنوان رئیس جدید اقلیم کردستان و مأمور شدن مسرور بارزانی به تشکیل کابینه دولت جدید، زمان ن فرا رسیده که دولت افزایش میزان حضور زنان در کابینه را مد نظر داشته و آن را اجرایی کند.

مارتین وار همچنین درخواست کرد که احزاب و جریان های سیاسی اقلیم بر اساس پیام اتحادی که رئیس جدید اقلیم کردستان در مراسم تحلیف خود بر آن تأکید کرد؛ فعالیت کرده و اتحاد میان خود را بنیان عملکرد خود قرار دهند.

این در حالی است که از مجموع 111 کرسی پارلمان کردستان 31 کرسی یعنی 30 درصد به زنان تعلق داشته و احزاب اسلام گرا نیز دارای نمایندگان زن در پارلمان هستند، اما در مجلس عوام انگلستان 100 کرسی از مجموع 650 کرسی و برابر با 15.53 درصد به زنان اختصاص داده شده است.

همچنین مناصب رئیس و معاونت دوم ریاست پارلمان کردستان را زنان در اختیار گرفته و خانم والا فرید از حزب دمکرات (پارتی) منصب ریاست و خانم مونا قهوه چی از حزب اصلاحات ترکمانی منصب معاونت دوم پارلمان را در اختیار دارند.

بنا به قوانین اقلیم کردستان باید دست کم 25 درصد از کرسی های پارلمان کردستان، در اختیار زنان باشد.