انتشار:  پنج‌شنبه 23 خرداد 1398  ::  10:21   

یکی از فرماندهان نظامی نیروهای«مدافع شنگال» در گفت‌وگو با کُردپرس؛

قدرت اولِ شنگال هستیم/نقش سازمان دهنده ایزدیان را بر عهده داریم

سرویس عراق و اقلیم کُردستان - یکی از فرماندهان نیروهای مدافع شنگال اظهار کرد: نیروهای ما همانند گذشته وظیفه آموزش و سازماندهی مردم‌ ایزدی را بر عهده دارند و قدرت ما در این منطقه در درجه اول قرار دارد.

 

«زرتشت شنگالی» از فرماندهان ارشد نیروهای مدافع شنگال (ی‌.ب.ش) در گفت‌وگو با کُردپرس، با اشاره به وضعیت این نیروها در شنگال، گفت: وضعیت نیروهای مدافع شنگال از گذشته مناسب‌تر است و نیروهای ما در مناطق بیشتری از قبل حضور دارند. در حال حاضر نیروهایمان در روستاهای «سیبا» و «تل عزیر» و روستاهای مرزی مستقر هستند.

وی ادامه داد: نیروهای ما همانند گذشته وظیفه آموزش و سازماندهی مردم‌ ایزدی را بر عهده دارند. در برخی مناطق همراه با ارتش و پلیس عراق مسئولیت حفاظت مردم را عهده‌ داریم.

وی افزود: در مرکز شنگال و روستاهای اطراف شنگال، قدرت ما در درجه اول قرار دارد. ما نماینده مردم‌ ایزدی هستیم و از لحاظ فکری سازماندهی آن‌ها را وظیفه خود می‌دانیم.

زرتشت ایزدی در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت مزارع سوخته شنگال به چه صورت است، توضیح داد: تعداد زیادی از مزارع گندم و جو منطقه شنگال در آتش سوزانده شد. البته تنها زمین کشاورزی در آتش نسوخت، بلکه برخی روستاها و قبرستان‌ها را نیز آتش به آتش کشیده‌اند.

وی تصریح کرد:در این آتش‌سوزی‌ها دو جوان ایزدی هم جانشان‌ را از دست داده‌اند و همچنین تعدادی از ماشین‌آلات کشاورزی، کشاورزان نیز سوزانده شده است.

این فرمانده نظامی ایزدی با اشاره به نقش نیروهای آن‌ها در حین امدادرسانی به مزارع سوخته‌شده گفت: نهادهای وابسته به کُردهای ایزدی در گروه‌های متعدد تلاش زیادی برای خاموش کردن آتش انجام داده‌اند و نقش مهمی در مهار آتش داشتند.

زرتشت ایزدی ضمن بیان‌ این مطلب که تحقیقات در خصوص این آتش‌سوزی‌ها ادامه دارد،خاطرنشان کرد:هم نیروهای ما و هم ارتش عراق در حال انجام تحقیقات هستند. هنوز بصورت روشن مشخص نیست که این آتش‌سوزی‌ها کار چه شخص یا گروهی است.