انتشار:  پنج‌شنبه 23 خرداد 1398  ::  11:26   

هشدار به دولت اقلیم کردستان در مورد قطع پرداخت حقوق کارمندان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو کمیسیون نفت و انرژی در مجلس عراق، به دولت اقلیم کردستان، هشدار داد که اگر تا پایان سال جاری میلادی مشکلات نفتی خود با دولت عراق را حل نکند، بغداد پرداخت حقوق کارمندان اقلیم در بودجه سال آینده را قطع می کند.

به گزارش کردپرس، غالب محمد در گفتگو با سایت خبری SNN اعلام کرد که اگر دولت اقلیم کردستان تا پایان سال جاری میلادی مشکلات نفتی خود با بغداد را حل نکرده و موضوع تحویل نفت به دولت مرکزی را نهایی نکند، مجلس عراق در بودجه سال آینده حاضر به قبول پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم نیست.

عضو کمیسیون نفت و انرژی در مجلس عراق، افزود که در قانون بودجه 2019 بند ج توسط کردها برای پرداخت حقوق  کارمندان و حقوق بگیران اقلیم بدون شرط تحویل نفت به بغداد گنجانده و اجرا شده، اما در صورت عدم حل مشکلات نفتی، نمایندگان مجلس عراق در بودجه 2020 اجازه تکرار چنین امری را نمی دهند.

در قانون بودجه 2019 عراق پرداخت سهم بودجه اقلیم، مشروط به تحویل روزانه  250 هزار بشکه نفت اقلیم به دولت مرکزی است و اقلیم تاکنون هیچ نفتی را به بغداد تحویل نداده و دولت عراق نیز سهم بودجه را پرداخت نکرده، اما حقوق کارمندان اقلیم را بر اساس قانون بودجه پرداخت کرده و پیشتر نمایندگان شیعه مجلس تأکید کردند که با تشکیل دولت جدید اقلیم، هیئتی را برای گفتگو در مورد نفت به اربیل اعزام می کنند.

غالب محمد ضمن هشدار در مورد اینکه نمایندگان عرب در سال 2020 به هیچ عنوان اجازه نمی دهند که پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم بدون شرط تحویل نفت اقلیم باشد؛ گفت که این نمایندگان در دوره کنونی نیز تلاش های بسیاری را برای قطع پرداخت این حقوق انجام داده اند.

وی خاطر نشان ساخت که در بودجه 2019 نیز با انعطاف نشان دادن از سوی دیگر نمایندگان مجلس، کردها توانستند که بند ج را برای پرداخت حقوق تثبیت کنند، اما تکرار آن در سال آتی امکان پذیر نیست.

به گفته غالب محمد نخست وزیر عراق، در حال حاضر در مورد پرداخت حقوق کارمندان اقلیم، بدون دریافت نفت به شدت مورد انتقاد جریان های عراقی قرار گرفته و برای قطع این حقوق تحت فشار است.

دولت عراق از سال 2014 الی 2018 پرداخت حقوق کارمندان و نیز سهم بودجه اقلیم کردستان را در پی اختلافات سیاسی و نفتی با اقلیم، قطع کرد.