انتشار:  پنج‌شنبه 23 خرداد 1398  ::  16:31   

اعلام حمایت کامل فرانسه از نچیروان بارزانی در منصب ریاست اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس جمهور فرانسه طی نامه ای رسمی به رئیس جدید اقلیم کردستان، بر حمایت کامل کشورش از وی، برای موفقیت در این منصب، تأکید کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی کردستان 24 در نامه رسمی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، خطاب به نچیروان بارزانی رئیس جدید اقلیم کردستان (نخست وزیر پیشین اقلیم) ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای وی، تأکید شده که آغاز به کار بارزانی در منصب ریاست مقطعی بسیار مهم برای اقلیم و عراق که در آستانه ایجاد ثبات و صلح قرار دارند؛ به شمار می آید.

وی با اشاره به اینکه تجربه و احساس مسئولیت بارزانی می تواند عامل مهمی در موفقیت وی به عنوان رئیس اقلیم باشد، تأکید کرده که فرانسه به صورت کامل از بارزانی در منصب ریاست اقلیم حمایت می کند.

در ادامه آمده که ارتباطاتی تاریخی میان فرانسه و کردستان عراق وجود دارد و جنگ مشترک علیه داعش نیز این ارتباطات را تحکیم کرد.

ماکرون ضمن تقدیر و قدردانی از جانفشانی و فداکاری های نیروهای پیشمرگ در جنگ با داعش و نیز اقدام دولت اقلیم در اسکان شمار بسیار آوارگان این جنگ در خاک اقلیم، آورده: شما از تعهد و پایبندی ما به مطالبات کردها در چارچوب عراق فدرال، یکپارچه و دمکراتیک، آگاه هستید و با تکیه بر همین ارتباط ویژه بود که فرانسه در حل بحران های به وجود آمده پس از برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان، کمک و مشارکت کرد.

وی همچنین از بهبود روابط میان اربیل و بغداد ابراز خوشحالی و تصریح کرده که در سایه بهبود این روابط توافقاتی در راستای منافع ملی، امنیتی و ایجاد ثبات و توسعه در سرتاسر عراق، حاصل شده است.

رئیس جمهور فرانسه در پایان نامه خود خواستار توسعه و تحکیم هرچه بیشتر روابط و مناسبات میان فرانسه و اقلیم کردستان به ویژه در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی که آن را عامل ایجاد نزدیکی میان مردم دو طرف دانسته شده و تأکید کرد: اقلیم کردستان می تواند در این زمینه به دولت فرانسه تکیه کرده و  از حمایت پاریس برخوردار شود.

نچیروان بارزانی در نشست روز دوشنبه 20 خرداد 1398 /10 ژوئن 2019 پارلمان کردستان در سالن سعد عبدالله شهر اربیل، با حضور 1200 میهمان عالی رتبه داخلی و خارجی، به عنوان رئیس جدید اقلیم کردستان عراق، ادای سوگندە کرده و رسما در این منصب آغاز بە کار کرد.