انتشار:  جمعه 24 خرداد 1398  ::  10:40   

«عایشه اَفندی» در گفت‌وگو با کُردپرس؛

پایان ادلب به منزله شکست ترکیه در سوریه است /روسیه و ترکیه موافق حضور ما در مذاکرات صلح سوریه نیستند

سرویس سوریه-رییس مشترک پیشین جوامع دموکراتیک شمال و شرق سوریه اظهار کرد:قضیه سوریه با سیاست و مذاکره حل می‌شود اما ترکیه و روسیه موافق حضور ما در نشست‌هایی که مربوط به سرنوشت سوریه است،نیستند،چرا که می‌توانیم بخشی از راه‌حل امروز سوریه باشیم.

 

«عایشه اَفندی»رییس مشترک پیشین جوامع دموکراتیک شمال و شرق سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس در خصوص سرنوشت ادلب و تاثیر آن‌ بر آینده سوریه،گفت:منافع سیاسی ترکیه حکم‌ می‌کند که ادلب در کنترل تروریست‌ها باقی بماند.چرا که نه تنها می‌تواند از برگ‌برنده آن‌ها در سهم‌خواهی استفاده کند،بلکه به عنوان گروه‌های فشار علیه دیگر جریان‌های سوری آن‌ها را بکار می‌برد.

وی ادامه داد:ترکیه در وضعیت خوبی قرار ندارد و روسیه نیز بر آنکار فشار می‌آورد تا گرو‌های ترویستی را تعیین تکلیف کند.لذا ترکیه گروه‌های تروریستی را از ادلب به عفرین کوچ می‌دهد و در حال برنامه‌ریزی برای مدت‌دار کردن حضور آن‌ها در این‌ مناطق است.

عایشه اَفندی افزود:ارتش ترکیه در حال فشار حداکثری به مردم‌ کُرد عفرین است و با آتش انداختن به مزارع شهروندان کُرد و قومیت‌های دیگر در عفرین به دنبال آواره کردن مردم و جادادن تروریست‌ها در این مناطق است.

رییس مشترک‌ پیشین جوامع دموکراتیک‌شمال و شرق سوریه،خاطرنشان کرد:پایان ادلب به منزله شکست ترکیه در سوریه است و اردوغان نمی‌خواهد این آرامش در سوریه حکمفرما شود.قضیه سوریه با سیاست و مذاکره حل می‌شود اما ترکیه و روسیه موافق حضور ما در نشست‌هایی که مربوط به سرنوشت سوریه است،نیستند،چرا که می‌توانیم بخشی از راه‌حل امروز سوریه باشیم.