انتشار:  شنبه 25 خرداد 1398  ::  22:13   

عدم دعوت نویسندگان و شاعران کرد ترکیه به چهارمین فستیوال بین المللی ادبیات ازمیر

سرویس ترکیه - چهارمین فستیوال بین المللی ادبیات ازمیر در حالی در این شهر ترکیه برگزار شد که هیچ شاعر و نویسنده کرد و ارمنی به این فستیوال دعوت نشده است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی یاشام، چهارمین فستیوال بین المللی ادبیات ازمیر در حالی در این شهر ترکیه برگزار شد که به این فستیوال هیچ شاعر و نویسنده کرد و ارمنی دعوت نشده است.

شیخموس دیکن و لال لالَش از شاعران کرد دیاربکر ترکیه در بیانیه ای با اعتراض به این اقدام فستیوال بین المللی ادبیات ازمیر نوشتند: باید بعد از این در خصوص تمام مراسم و برنامه هایی که با چنین موضوعات مشابهی برگزار می شود حضور تمام زبان ها و فرهنگ ها در نظر گرفته شده و مدیریت ها مانع ایجاد تبعیض گرایی و نادیده گرفتن شود. امسال چهارمین فستیوال بین المللی ادبیات ازمیر در حالی برگزار شد که نویسندگان، شاعران و هنرمندان زیادی به این فستیوال دعوت شده اند. از کشورهای ایتالیا، مجارستان و کشورهای عربی نیز در این فستیوال حضور پیدا کرده اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: تنها در این فستیوالی که نام بین المللی نیز به آن گذاشته شده است ادبیات کردی، ارمنی، سوریانی و رومی جای نگرفته است. عدم دعوت شاعران و نویسندگان از این ادبیات ها به این فستیوال باعث شده است تا به اعتبار این فستیوال سایه انداخته شود. به خصوص این که این رفتار به شهری مانند ازمیر که به دموکراسی و آزادی اش غرور می ورزد شایسته نبود. این در حالیست که در گذشته فستیوال های مشابه با موجی از تکثرگرایی زبانی و فرهنگی همراه بود که این موضوع باعث غنی تر شدن اقلیم فرهنگی در کشور شده بود.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها