انتشار:  یک‌شنبه 26 خرداد 1398  ::  04:51   

نماینده هم‌پیمانی اصلاح در پارلمان عراق:

تعویق شکایت نفتی از اربیل، اعتبار دولت فدرال را از بین می‌برد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از نمایندگان پارلمان عراق تاکید کرد که تعویق شکایت از اقلیم کردستان در رابطه با فروش بدون مجوز نفت باعث می شود دولت فدرال این کشور اعتبار خود را از دست بدهد.

به گزارش کردپرس، هدی سجاد، نماینده هم پیمانی اصلاح و عمران در پارلمان عراق بامداد امروز (یک شنبه) در گفت و گو با پایگاه خبری الفرات نیوز در رابطه با شکایت دولت فدرال این کشور از دولت اقلیم کردستان به دلیل استخراج و فروش بدون مجوز نفت اقلیم اظهار داشت: تعویق شکایت، اعتبار دولت فدرال را از بین خواهد برد و حقوق شهروندان اقلیم را ضایع می کند.

این نماینده پارلمان عراق در اشاره به روابط نه چندان دوستانه عادل عبدالمهدی و حیدر عبادی، نخست وزیران کنونی و پیشین این کشور نیزخاطر نشان ساخت: این بخش از بحث های سیاسی از سوی عبادی علیه دولت عبدالمهدی برای ارعاب در رابطه با مسئله شکایت نیست، بلکه یک حق است و ما باید خواستار آن شویم.

سجاد در پایان نیز تصریح کرد: اقلیم کردستان 250 هزار بشکه نفت تعیین شده در بودجه عمومی را به دولت فدرال نمی دهد و 600 هزار بشکه به فروش می رساند بدون آن که ملت کُرد و ملت عراق از آن استفاده ببرند؛ علاوه بر این نیز مبالغ زیادی در اختیار اقلیم قرار می دهیم بدون آن که دولت فدرال در این باره پاسخگو باشد؛ دولت اقلیم، ملت خود را از پول نفت محروم کرده است.

این در حالی است که دادگاه عالی فدرال عراق در اوایل ماه آوریل گذشته تصمیم گرفت رسیدگی به شکایت دولت فدرال این کشور از دولت اقلیم کردستان در رابطه با نقض قانون اساسی از طریق اقدام مستقیم در استخراج و فروش نفت اقلیم را برای چندمین بار به تعویق بیندازد و جلسه بعدی دادگاه در این مورد را به ماه ژوئیه آینده موکول کند.