انتشار:  یک‌شنبه 26 خرداد 1398  ::  08:27   

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق:

آنکارا حاضر به اجرای خواست بغداد برای توقف صادرات نفت اقلیم کردستان است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق اعلام کرد که مقامات ارشد حزب حاکم ترکیه اعلام کرده اند که این کشور در صورت لغو شکایت نفتی بغداد از ترکیه به دلیل صادرات نفت اقلیم کردستان، حاضر به متوقف ساختن این صادرات است.

به گزارش کردپرس، احمد حاجی رشید در یادداشتی خطاب به نچیروان بارزانی رئیس جدید اقلیم کردستان، اعلام کرده که هیئتی ویژه از نمایندگان احزاب سنی در مجلس عراق به همراه یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، طی دیدار با رهبران و مقامات ارشد حزب عدالت توسعه ترکیه که دولت و اکثریت پارلمانی ترکیه را در دست دارد، خواستار توقف صادرات نفت اقلیم کردستان از طریق این کشور شده اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق، در این یادداشت افزوده که رهبران حزب عدالت و توسعه در پاسخ به این درخواست اعلام کرده اند که ترکیه به شرط لغو شکایت دولت عراق از این کشور به دلیل صادرات نفت اقلیم کردستان به بازارهای جهانی از طریق بندر جیهان ترکیه، حاضر به متوقف کردن صادرات نفت اقلیم است.

دولت عراق در شکایت علیه ترکیه به دلیل صادرات نفت اقلیم از طریق خط لوله اقلیم به بندر جیهان ترکیه، خواستار دریافت 26 میلیارد دلار غرامت از این کشور شده است.

این در حالی است دولت عراق شکایتی را نیز علیه دولت اقلیم طرح کرده و دادگاه عالی فدرال عراق در اوایل ماه آوریل گذشته تصمیم گرفت رسیدگی به شکایت دولت فدرال این کشور از دولت اقلیم کردستان در رابطه با نقض قانون اساسی از طریق اقدام مستقیم در استخراج و فروش نفت اقلیم را برای چندمین بار به تعویق بیندازد و جلسه بعدی دادگاه در این مورد را به ماه ژوئیه آینده موکول کند.