انتشار:  یک‌شنبه 26 خرداد 1398  ::  09:15   

نشریه دیلی تایمز:

دوستی ترکیه با کردهای عراق فقط به خاطر نفت است

سرویس جهان- نشریه دیلی تایمز پاکستان نوشت: این که ترکیه رابطه گرمی با کردهای عراق پیدا کرده است به دلیل وجود نفت فراوان در این منطقه از عراق و تجارت آن است.

 

به گزارش کردپرس، نشریه دیلی تایمز پاکستان در یادداشت کوتاهی که به مسئله کردهای عراق پرداخته، تاکید کرده است که ترکیه دارای رابطه گرمی با حکومت اقلیم کردستان عراق است اما این مسئله به دلیل ابراز دوستی ترکیه نسبت به کردهای عراق نیست.

روزنامه انگلیسی زبان دیلی تایمز در ادامه نوشت: دولت ترکیه که به دنبال تجارت نفت اقلیم کردستان عراق بود در سال 2010 کنسولگری خود را در اربیل دایر کرد و روزانه حداقل 400000 بشکه نفت اقلیم کردستان عراق را از طریق بندر جیحان ترکیه روانه بازارهای جهان می کند.

دیلی تایمز یادآوری کرده است ترکیه رفتار بدی با سایر کردها دارد زیرا در چند سال اخیر بیش از 1000 تن از سیاستمداران کرد ترکیه را بازداشت کرده و منطقه کردنشین عفرین را نیز از کردهای سوریه گرفته است. این کشور همچنین تهدید کرده است سایر مناطق کردنشین سوریه را تصرف می کند.

دیلی تایمز ترکیه را سرسخت ترین مخالف استقلال کردها در عراق و سوریه دانسته و تاکید کرده است دولت ترکیه همچنان که معاهده لوزان را که بر ایجاد کیان مستقل کردی تاکید می کرد نادیده گرفت، نخواهد گذاشت کردهای سوریه هم که در پی ایجاد منطقه ای خودمختار برای خود هستند به رویای خود دست پیدا کنند اما ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه می تواند تعیین کننده باشد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#کردها
#اقلیم کردستان
#نفت