سرویس اقلیم کردستان
انتشار:  یک‌شنبه 26 خرداد 1398  ::  12:43   

وزیر دارایی عراق:

حل اختلات مالی و نفتی میان اربیل و بغداد مستلزم گفتگوی بیشتر است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- وزیر دارایی عراق، ضمن دادن اطمینان خاطر در مورد تداوم پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان توسط بغداد، تأکید کرد که حل مشکلات مالی و نفتی اربیل و بغداد، مستلزم گفتگوهای بیشتری میان دو طرف است.

به گزارش کردپرس، فؤاد حسین در گفتگو با سایت خبری حزب دمکرات کردستان، اعلام کرد پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان توسط دولت مرکزی عراق، ادامه دارد و  قطع نخواهد شد و تلاش هایی در جریان است له پرداخت این حقوق به روش کنونی و نیز سهم بودجه اقلیم کردستان در بودجه سال آینده عراق نیز تثبیت شود.

وزیر کرد دارایی دولت مرکزی عراق، افزود که روابط کنونی اربیل و بغداد در سطح بسیار خوبی است، اما حل اختلافات مالی و نیز مشکلات مربوط به نفت میان دو طرف، مستلزم انجام دادن گفتگوهای بیشتری است و تلاش هایی از سوی دولت عراق و اقلیم کردستان به این منظور انجام می شود.

وی خاطرنشان ساخت چندین نشست در مورد سهم بودجه سال آینده اقلیم کردستان از بودجه عمومی عراق انجام شده و تلاش می شود که در سال 2020 بودجه اقلیم با شرایط کنونی تعیین شود.

به گفته فؤاد حسین پس از تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان گفتگوهای جدی میان اربیل و بغداد برای حل مشکلات و نیز در مورد سهم بودجه آغاز می شود.

بر اساس قانون بودجه 2019 عراق سهم اقلیم از این بودجه 10 تریلیون دینار تعیین شده و پرداخت آن نیز منوط به تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت اقلیم به دولت مرکزی است، اما در این بودجه تأکید شده که پرداخت ماهانه 522 میلیارد دینار حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم هیچ ارتباطی با سهم بودجه و شرط تحویل نفت نداشته و در هر حال باید پرداخت شود.

دولت مرکزی عراق در سال 2014 میلادی اقدام به قطع بودجه اقلیم و حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان کرده و این مسئله در کنار بحران اقتصادی، کاهش نرخ نفت، جنگ داعش و ورود نزدیک به دو میلیون آواره جنگ به اقلیم موجب شد که دولت اقلیم در سال 2016 سیستم پس انداز حقوق را در اقلیم ایجاد کند که بر اساس آن، حقوق تمامی حقوق بگیران و کارمندان اقلیم به صورت نصفه پرداخت شد.