انتشار:  یک‌شنبه 26 خرداد 1398  ::  14:46   

پژوهشگر مسائل کردها:

اختلافات اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کرکوک را با بحران روبه رو کرده است

سرویس جهان- یروان سعید معتقد است عامل اصلی مشکلات کنونی در کرکوک و بی توجهی به وضعیت کردها در این شهر اختلافات میان حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق است.

 

به گزارش کردپرس، یروان سعید پژوهشگر مسائل کردها در یادداشتی که در سایت موسسه تحقیقات خاورمیانه در واشنگتن منتشر شده است وضعیت کردها را در کرکوک نامناسب خواند و عامل بی توجهی به وضعیت کردها را اختلافات میان دو حزب دموکرات و اتحادیه میهنی دانسته است.

وی با اشاره به این که از 41 عضو شورای استانی کرکوک، 26 عضو آن در اختیار احزاب کرد است نوشت: با این حال تقابل و اختلافات میان دو حزب کردی باعث شده است آنها نتوانند استاندار جدیدی برای کرکوک انتخاب کنند. کرکوک پس از حوادث اکتبر 2017 و به دنبال برگزاری رفراندوم استقلال از سوی اقلیم کردستان به دست نیروهای عراقی افتاد و حیدر العبادی نخست وزیر وقت عراق راکان جبوری را به جای نجم الدین کریم، استاندار کُرد سابق این استان منصوب کرد.

این پژوهشگر کرد با اشاره به این که مقامات کرد در اقلیم کردستان استاندار موقت کرکوک را به تعریب مناطق کردنشین و برکنار کردن مسئولان کرد این استان متهم کرده اند، بر این باور است که مقامات کرد عراق حتی آنهایی که در دولت مرکزی عراق دست اندر کار هستند نتوانسته اند  وضعیت کنونی کرکوک را تغییر دهند.

یروان سعید بر این باور است که تا زمانی که دو حزب اصلی در اقلیم کردستان یعنی حزب دموکرات و اتحادیه میهنی با هم متحد نشده و به عنوان جبهه واحد برای عادی سازی وضعیت در کرکوک تلاش نکنند کردها در کرکوک نخواهند توانست به موقعیت پیش از سال 2017 باز گردند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#کرکوک
#کردها
#حزب دموکرات کردستان
#اتحادیه میهنی