انتشار:  یک‌شنبه 26 خرداد 1398  ::  22:43   

گورهای جمعی کردهای ایزدی در آتش سوخت

سرویس عراق و اقلیم کردستان- در پی ادامه آتش سوزی های گسترده در مناطق مختلف عراق، گورهای جمعی کردهای ایزدی قربانی جنایات داعش در شنگال نیز در آتش سوخت.

به گزارش کردپرس، سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) گزارش داد که در پی ادامه آتش سوزی در زمین های کشاورزی مناطق مختلف عراق به ویژه استان موصل، آتش سوزی در زمین های منطقه شنگال در این استان نیز شدت یافته و گورهای جمعی حاوی اجساد کردهای ایزدی قربانی جنایات داعش نیز در آتش سوخته است.

طبق خبر؛ تاکنون بخش گسترده ای از زمین های کشاورزی شنگال در آتش سوخته و به دلیل سرایت آتش به گورهای جمعی، بقایای اجساد قربانیان و مدارک مربوط به قتل عام کردهای ایزدی توسط داعش نیز نابود شده است.

خدر دیرو خانه سوری مشاور شورای عالی روحانی ایزدی ها در این خصوص به سایت پارتی گفت که بخشی از ایزدی ها  داعش را عامل اصلی آتش سوزی گورهای جمعی و زمین های کشاورزی شنگال دانسته و بخشی دیگر نیز بخشی از جریان های سیاسی و عشایر منطقه را مسئول این وقایع قلمداد می کنند.

وی افزود که داعش بخشی از گورهای جمعی را به منظور از بین بردن مدارک موجود آتش زده و خطر آتش سوزی دیگر گورهای جمعی را نیز تهدید می کند و خواستار کمک جامعه جهانی برای حفاظت از این گورها و مدارک آن شد.

همچنین اشاره کرد که چندین نیروی نظامی و شبه نظامی مختلف در شنگال حضور دارند، اما هیچ یک قادر به تأمین امنیت شنگال و محافظت از این منطقه نیستند و ایزدی ها خود برای حفاظت از گورهای باقی مانده تلاش می کنند.

این در حالی است که پروسه نبش گورهای جمعی شنگال آغاز شده و تاکنون 10 گور جمعی کردهای ایزدی قربانی جنایات داعش در شنگال، با همکاری دولت عراق و اقلیم کردستان و نظارت سازمان ملل، نبش و تفحص در آن ها انجام شده و بقایای 138 جسد کردهای ایزدی برای تعیین هویت به پزشکی قانونی بغداد ارسال شده است.

داعش در اوت 2014 به شنگال حمله کرده و با تصرف منطقه دست به قتل عام وسیع کردهای ایزدی زده و هزاران تن از آنان را نیز به بردگی گرفت.

دولت عراق پیشتر خواستار کمک سازمان ها و نهادهای بین المللی برای رسیدگی به وضعیت گورهای جمعی و شهروندان مفقودالاثر این کشور و معرفی جنایات داعش علیه کردهای ایزدی به عنوان نسل کشی شد.