انتشار:  دوشنبه 27 خرداد 1398  ::  01:13   

بررسی های کردپرس نشان داد:

رفع مشکل آب «دلبران» بعد از 4 روز/ تناقض در علت شکستگی خط انتقال

سرویس کردستان- مشکل قطعی آب شرب «دلبران» در قروه بعد از 4 روز گرچه در حال رفع شدن است اما تناقض در علت شکستگی خط انتقال این مایع حیاتی همچنان وجود دارد و دلیل اصلی مشخص نیست.  

به گزارش خبرنگار کردپرس، از روز پنجشنبه هفته گذشته به مدت 4 روز شهر دلبران در شهرستان قروه با قطعی و افت فشار آب شرب مواجه شده و در این چند روز باتوجه به گرمی هوا و نیاز اساسی مردم به آب گرچه تلاش شده مشکل رفع شود اما مطابق اظهارات رئیس شورای شهر دلبران و بخشدار دلبران تا ساعت 18 و 30 دقیقه روز یکشنبه افت و قطعی ادامه داشته است.

این مشکل که به دلیل شکستن خط انتقال آب دلبران رخ داده بنا به اظهارات رئیس شورای شهر دلبران مشکل خط انتقال آب دلبران رفع شده ولی آب 500 خانوار ساکن در محلات «قشلاق»، «تازه‌آباد» و انتهای «چهارباغ» هنوز درگیر افت و قطعی آب هستند.

هرچند گفته های «جعفر حیدری» را بخشدار دلبران تأیید می کند اما «رضا حسنی پدرام» این وضعیت را از ساعت 18 به بعد روبه بهبود دانست. «بنده ضمن عذرخواهی از مردم دلبران باید بگویم که شکستگی لوله خط انتقال در حال برطرف شدن است و هم اکنون در دو محله قشلاق و چهارباغ آب برگشته و تنها در تازه آباد است که هنوز قطعی وجود دارد.»

او مشکل اصلی را در بخش بالادستی شهر دانست که اکثر اوقات با کمبود آب مواجه می شوند و در حال حاضر هم با تعداد 200 خانوار با تانکر آبرسانی می شود.  

در واقع آب شهر دلبران به دلیل آرسنیک دار بودن قابل مصرف نیست و برای همین آب این منطقه از طریق روستای «خریله» تأمین می شود و به گفته رئیس آب و فاضلاب شهری قروه طول خط انتقال از خریله تا دلبران بیش از 13 کیلومتر با قطر 250 سانتی متر فولادی بوده که با شکستگی در این 4 روز مواجه شده است.

«جبار کلوندی» در گفت و گو با خبرنگار کردپرس علت اصلی شکستگی این لوله را نوسانات و قطعی برق در این منطقه دانست. «به دلیل نوسانات برق ایجاد شده، پمپ آب مجتمع خریله خاموش و روشن می شود و ضربه به لوله وارد می گردد و چون طول خط زیاد است بر اثر فشار به مرحله شکستگی می رسد.»

او با بیان اینکه بارها در این خصوص هشدار داده بودیم از زمان بر بودن پروسه ترمیم گفت. «باتوجه به طولانی بودن خط انتقال حدود 6 ساعت زمان لازم است تا ترمیم به صورت کامل انجام شود و همچنین 6 ساعت هم باید بگذرد تا آب در خط انتقال جاری و پر شود و با این وصف رفع مشکل به طور اساسی 12 ساعت به طول می انجامد.»

«کلوندی» همچنین تأکید کرد که در حال حاضر قطعی آب رفع شده و تنها در مناطق بالادستی به تعداد 50 تا 60 خانوار با افت فشار آب مواجه هستند که آن هم توسط تانکر آبرسانی می شود.

در این میان فرماندار قروه هم در گفت و گو با تابناک علت شکستگی لوله را قطع برق و فشار آب ایجاد شده در داخل لوله ها اعلام کرده است.  به گفته «موحد امان اللهی» در این مدت دو روز قطعی برق در دلبران اتفاق افتاده که قطعی برق فیدر دلبران در روز پنجشنبه ناشی از مشکل فنی و قطعی روز شنبه هم در قالب برنامه زمان‌بندی خاموشی بوده است.

تمامی این اظهارات در خصوص علت شکستگی خط انتقال آب دلبران در حالی است که بنابر اطلاعات منتشر شده توسط روابط عمومی شرکت توزیع برق قروه در کانال های مجازی «در طول هفته گذشته تنها یک مورد خاموشی بی برنامه آن هم در روز دوشنبه به مدت 5 دقیقه در مسیر شهر دلبران رخ داده است.»

همین طور مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان هم از اینکه «تاکنون خاموشی اضطراری بار در کردستان اتفاق نیفتاده است» سخن گفته و در این میان همچنان فقدان پذیرش اینکه زنجیره بسیاری از موارد متصل به هم هستند به طوری که ضعف یکی باعث آسیب به دیگری می شود، بسیار مشهود است.

باتوجه به این گفته های ضد و نقیض مسئولان و بازی انکار و تکذیبی که صورت گرفته معلوم نیست علت اصلی شکستگی لوله خط انتقال آب دلبران فشار بر اثر نوسانات برق بوده یا اینکه فرسودگی آن! چرا که تجربه ثابت کرده اگر فرسودگی در کار باشد با کوچکترین فشاری لوله ترک برداشته و می شکند.

در هر صورت به نظر می رسد مشکل آب دلبران در حال رفع شدن است و اما در این میان باز هم مثل همیشه دنبال مقصر و اتکا به یکسری مباحث کلیشه ای بودند و در این میان دریغ از یک عذرخواهی برای مشکل پیش آمده، مسئله ای که درخواست مردم دلبران هم بود.

نکته دیگر در این وضعیت ناهماهنگی و اطلاع رسانی ضعیف متولیان بود. مقوله ای که همیشه در لیست سیاه برای مسئولان قرار دارد و گویا پروسه اطلاع رسانی به مردم آن هم از طریق رسانه های رسمی و شناسنامه دار هنوز که هنوز است معنا ندارد./