انتشار:  دوشنبه 27 خرداد 1398  ::  10:26   

صدور حکم دستگیری سرپرست استانداری کرکوک

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده اتحادیه میهنی (یکیتی) در مجلس عراق، از صدور حکم دستگیری سرپرست استانداری کرکوک به اتهام فساد مالی و هدر دادن درآمد و بودجه کرکوک خبر داد.

به گزارش کردپرس، مریوان نادر در گفتگو با سایت خبری هاولاتی ، اعلام کرد که هیئت مبارزه با فساد عراق (نزاهه) شکایتی را علیه راکان سعید جبوری سرپرست استانداری کرکوک به اتهام فساد مالی،هدر دادن اموال و بودجه کرکوک و ده ها میلیون دلار هزینه غیرقانونی طرح کرده و دادگاه بر اساس این شکایت حکم دستگیری جبوری را صادر کرده است.

وی افزود که راکان سعید جبوری پس از صدور حکم دستگیری خود، کرکوک را ترک کرده و به بغداد رفته است.

از سوی دیگر دیلان غفور دیگر نماینده یکیتی در مجلس عراق نیز شکایتی دیگر را با همان اتهام و علیه جبوری طرح و وی را به هدر دادن 900 میلیون دلار از بودجه کرکوک متهم کرده است.

طبق خبر جبوری در بغداد برای رفع شکایت های علیه خود و لغو حکم دستگیری تلاش می کند.

جبوری پس از برکناری نجم الدین کریم  استاندار پیشین کرکوک، به اتهام برافراشتن پرچم اقلیم کردستان در کرکوک و برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم و چند پرونده دیگر و نیز وقایع 16 اکتبر 2017 که طی آن نیروهای کرد از کرکوک خارج شدند، از سوی دولت عراق به عنوان سرپرست استانداری کرکوک منصوب شد و انتقادات بسیاری نسبت به عملکرد وی در این منصب مطرح می شود.