انتشار:  دوشنبه 27 خرداد 1398  ::  15:19   

رد قاطعانه مطالبات اتحادیه میهنی در خصوص کرکوک از سوی حزب دمکرات

سرویس عراق و اقلیم کردستان – حزب دمکرات کردستان بر مواضع و سیاست های خود در قبال کرکوک تاکید و مطالبات اتحادیه میهنی در این موضوع را رد کرد.
 

به گزارش کردپرس، کرکوک و مسئله انتخاب استاندار جدید برای این استان مورد مناقشه و نفت خیر، از اصلی ترین موارد اختلافی میان حزب دمکرات کردستان (پارتی) و اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) به ویژه پس از رویدادهای 16 اکتبر 2017 و بازگشت حاکمیت دولت مرکزی به آن می باشد.

محمود محمد سخنگوی رسمی پارتی در گفتگویی با بخش کردی رادیو صدای آمریکا بر مخالف حزب متبوعش با درخواست های یکیتی در خصوص انتخاب استاندار جدید برای کرکوک تاکید کرد.

یکیتی، منصب استاندار کرکوک را استحقاق انتخاباتی خود می داند و این موضوع و همچنین مسائل مربوط به کردها در بغداد را با تشکیل دولت جدید در اقلیم کردستان در چارچوب مشترکی تعریف کرده است.

سخنگوی پارتی در این باره، گفت: نامزد تصدی منصب استاندار کرکوک باید نامزد مشترک هر دو حزب پارتی و یکیتی باشد و ما نمی پذیریم یکیتی به تنهایی این منصب را در اختیار بگیرد.

وی تصریح کرد: اگر یکیتی قادر به انتخاب استاندار جدید برای کرکوک بدون حضور و موافقت پارتی می بود، تعلل نمی کرد و بدون اعتنا به درخواست ها و نظرات پارتی و به صورت یکجانبه اقدامات لازم و مورد پسند خود را انجام می داد.

سخنگوی پارتی، تاکید کرد: به جز پارتی و یکیتی، باید نامزد تصدی منصب استانداری کرکوک، مورد توافق دیگر احزاب و اقلیت های قومی و مذهبی ساکن کرکوک باشد و از سوی دیگر باید در این مسئله، توافق بغداد نیز حاصل شود و این موضوع نیز مسئله ای است که باید برای آن چاره ای اندیشید.

محمود محمد خاطرنشان ساخت که میان رهبران دو حزب، توافق هایی منعقد شده است که در آن ها طرفین بر‌ این امر که باید موضوعات تشکیل دولت در اقلیم کردستان، کرکوک و همچنین بغداد از هم تفکیک شوند اتفاق نظر دارند، اما یکیتی تاکنون به توافق های پیشین پایبند نبوده است.