انتشار:  سه‌شنبه 28 خرداد 1398  ::  17:41   

نشریه آسیا تایمز:

ترکیه به دنبال حفظ توازن در روابط با آمریکا و روسیه است

سرویس جهان- نشریه آسیا تایمز نوشت: ترکیه به کشور روسیه برای پیشبرد برنامه اش در سوریه نیاز دارد و از سویی نمی خواهد همپیمانی با متحد عضو ناتوی خود یعنی آمریکا را از دست بدهد به همین دلیل به شدت به دنبال حفظ توازن در روابط خود با این دو کشور است.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه برای پیش بردن برخی برنامه های خود در سوریه به همراهی روسیه نیاز دارد. روسیه در جریان حمله ترکیه به منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه، نیروهای خود را از منطقه بیرون برد و به ترکیه اجازه داد هواپیماهای این کشور مواضع کردها را بمباران کنند. اما آمریکا متحد دیرینه ترکیه که هر دو عضو سازمان نظامی ناتو هستند، نسبت به توسعه روابط ترکیه با روسیه نگران است و هشدار داده است در صورتی که ترکیه سیستم دفاعی اس 400 روسیه را تحویل بگیرد تحت تحریم شدید آمریکا قرار خواهد گرفت.

نشریه آسیا تایمز در تحلیل کوتاهی پیرامون رابطه ترکیه با روسیه و آمریکا نوشت: ترکیه به حفظ روابط خود با هر دو کشور نیازمند است بنابراین، آنکارا به دنبال راهی برای ایجاد توازن در رابطه خود با مسکو و واشنگتن است.

این نشریه با تاکید بر وجود فضای بی اعتمادی میان ترکیه و آمریکا و نیز نیاز ترکیه به یک سیستم دفاعی و همچنین اتکای آنکارا به روسیه برای پیش بردن برنامه اش در سوریه نوشت: به نظر نمی رسد ترکیه بخواهد به درخواست آمریکا از خرید اس 400 روسی پشیمان شود.

این نشریه تاکید کرده است که عامل ایجاد بی اعتمادی میان آمریکا و ترکیه باراک اوباما، رییس جمهور قبلی آمریکاست نه دونالد ترامپ رییس جمهور فعلی ایالات متحده، زیرا این باراک اوباما بود که همپیمانی با کردهای سوریه را که ترکیه آنها را تروریست می خواند، ایجاد کرد و از آسمان برای آنها اسلحه پایین انداخت.

نشریه آسیا تایمز به اصرار آمریکا نسبت به عدم تحویل جنگنده های اف 35 به ترکیه و تحریم شدید ترکیه نیز اشاره کرده و می نویسد: ترکیه باید فکری جدی به حال خود کند زیرا این کشور تا 31 جولای فرصت دارد قبل از تمام شدن مهلت و التیماتوم آمریکا نسبت به مقابله با پیامدهای خرید اس 400 از روسیه اقدام کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#ترکیه
#روسیه
#آمریکا
#کردها
#اس 400