انتشار:  سه‌شنبه 28 خرداد 1398  ::  23:57   

رقابت بی پایان دو حزب حاکم در اقلیم کردستان

سرویس جهان- در حالی که انتظار می رود اقلیم کردستان عراق با انتخاب نخست وزیر و رییس جدید آن به سمت آرامش و ثبات سیاسی پیش برود اما اختلافات و رقابت میان دو حزب حاکم همچنان از ایجاد ثبات سیاسی جلوگیری کرده است.

 

به گزارش کردپرس، حدود 9 ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق گذشته است اما هنوز دولت جدید اقلیم کردستان تشکیل نشده و همچنان رییس پارلمان اقلیم کردستان به صورت موقت تعیین شده است. در همین حال نمایندگان حزب اتحادیه میهنی که در دهه های گذشته شریک اصلی حزب دموکرات در اداره این منطقه خودمختار در شمال عراق بوده از رای دادن به نچیروان بارزانی، نامزد این حزب برای تصدی پست ریاست اقلیم کردستان در صحن پارلمان خودداری کرد.

نشریه سندیگیت، پایگاه داده و تحلیل برای خاورمیانه و آسیا، با اشاره به موارد بالا تحلیلی در مورد وضعیت فعلی اقلیم کردستان ارائه کرده و در آن عامل اصلی مشکلات فعلی اقلیم کردستان عراق را اختلافات سیاسی میان دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی و رقابت آنها برای کنترل بیشتر بر نهادهای این منطقه عنوان کرده است.

نشریه مذکور انتخاب شدن رییس و نخست وزیر اقلیم کردستان عراق را قدم هایی جدید برای ایجاد ثبات در این منطقه از عراق توصیف کرده است اما تاکید کرده است اقلیم کردستان عراق از قبل با تنش، دخالت خارجی و سردرگمی مواجه بوده و این موضوع نه تنها به تصحیح روند کمکی نکرده است بلکه بر اثر اختلافات میان دو حزب اصلی این نگرانی وجود دارد که اقلیم کردستان با تنش های جدید و ایجاد تفرقه و چنددستگی روبه رو شود.

سندیگیت اشاره کرده است که دو حزب اتحادیه میهنی و دموکرات کردستان از دهه 1990 تاکنون قدرت را در اختیار داشته اند اما آنها نه تنها رقیب سیاسی همدیگر هستند بلکه از نظر ایدئولوژی هم مسیری متفاوت را طی می کنند.

در این تحلیل به تقسیم قدرت و ثروت در اقلیم کردستان به صورت نصف-نصف میان دو حزب اشاره شده و گفته شده که همین امر باعث شده است هر دو حزب آن طور که خود خواسته اند قانون را بر اقلیم کردستان تحمیل کنند.

این نشریه به یکی از خطاهای استراتژیک کردها در برگزاری رفراندوم اشاره کرده و می نویسد قرار بود برگزاری رفراندوم اهرمی برای فشار وارد کردن بر بغداد در زمینه رفع اختلافات میان اربیل و بغداد باشد اما این اقدام نه تنها مصیبت های زیادی را برای 5 میلیون کرد ساکن عراق به همراه داشت بلکه باعث ایجاد اختلاف و چند دستگی میان کردها و احزاب کردی شد و آینده این منطقه مستقل را به خطر انداخت.

این نشریه یکی از تاثیرات و پیامدهای خطرناک برگزاری رفراندوم را از دست دادن کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه دانسته که کردها در جریان نبرد با داعش در سال 2014 آن را به کنترل خود در آورده بودند.

در این تحلیل به اختلافات عمیق میان حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات بر سر تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان اشاره شده که نمایندگان حزب دموکرات با انتخاب رییس موقتی برای پارلمان اقلیم کردستان از میان نمایندگان حزب اختلافات میان دو حزب را تشدید کردند.

این نشریه با اشاره به این که نچیروان بارزانی داماد مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات به عنوان رییس جدید اقلیم کردستان انتخاب شده و مسرور بارزانی، پسر وی به عنوان نخست وزیر جدید برای تشکیل کابینه ماموریت یافت و خود بارزانی نیز همچنان دارای نفوذ زیادی است، این مسئله را نشانه تمرکز هرچه بیشتر قدرت در اقلیم کردستان در دست یک خانواده خاص در این منطقه دانسته و با اشاره به وجود مخالفت هایی با این رویه از جمله از سوی حزب رقیب آن یعنی اتحادیه میهنی، نسبت به پیامدهای متمرکز شدن هرچه بیشتر قدرت هشدار داده است. همچنین اشاره شده که تمرکز قدرت اجرایی در دست بارزانی ها زمینه را برای ایجاد رقابت در میان خانواده جلال طالبانی، رهبر فقید حزب اتحادیه میهنی در این راستا فراهم می کند.

در ادامه به اختلافات میان دو حزب بر سر تعیین استاندار جدید در کرکوک اشاره شده و آمده است: « با این که کردها از مجموع 41 کرسی شورای استانی کرکوک 21 کرسی را در اختیار دارند نتوانسته اند بر سر انتخاب یک استاندار کرد برای کرکوک با هم به توافق برسند.

نشریه سندیگیت یکی دیگر از خطرات جدیدی را که اقلیم کردستان را تهدید می کند وارد شدن این منطقه به بازیهای منطقه ای و تلاش قدرت های خارجی برای اعمال نفوذ بیشتر در این منطقه دانسته است. این نشریه به عنوان مثال به وارد شدن نیروهای ارتش ترکیه به عمق 50 کیلومتری خاک کردستان عراق برای تعقیب پ.ک.ک و حضور هرچه بیشتر آمریکا در اقلیم کردستان برای حفاظت از منافع خود در خاورمیانه اشاره کرده است.

در این مقاله همچنین به تلاش روسیه برای کنترل منابع طبیعی اقلیم کردستان از جمله منابع نفت و گاز اشاره شده و آمده است روسیه مصمم است در رقابت با آمریکا نفوذ خود را در اقلیم کردستان بیشتر کند. همچنین تاکید شده که کشورهای عربی هم برای اعمال نفوذ در اقلیم کردستان آستین ها را بالا زده و سرمایه گذاری هنگفتی در اقلیم کردستان انجام داده اند که می توان به کشورهای امارات متحده عربی و عربستان اشاره کرد.

این نشریه به حضور هیئتی از اتحادیه میهنی کردستان عراق در مراسم تحلیف نچیروان بارزانی به عنوان رییس جدید اقلیم کردستان به عنوان اقدامی در نشان دادن حسن نیت اشاره کرده اما تاکید کرده است این اقدام برای آب کردن یخ روابط میان دو حزب کافی نخواهد بود.

سندیگیت در پایان هشدار داده است تا زمانی که سیستم حکمرانی در اقلیم کردستان تغییر نکند و حاکمیت فامیلی بر این منطقه از سوی هر دو حزب برچیده نشود انتظار نمی رود مشکلات این منطقه بر اثر رقابت های دو حزب بر سر قدرت پایان یابد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#نچیروان بارزانی
#مسعود بارزانی