سرویس جهان
انتشار:  جمعه 31 خرداد 1398  ::  00:16   

پژوهشگر مسائل کردها در مصاحبه با کردپرس:

آمریکا نمی تواند اقلیم کردستان را مقابل ایران با خود همراه کند

سرویس جهان- دکتر بیل پارک به خبرگزاری کردپرس گفت: آمریکا نمی تواند اقلیم کردستان را مجبور کند مقابل ایران قرار گیرد و این مسئله ممکن است رابطه اقلیم کردستان با آمریکا را دچار تنش کند.

 

به گزارش کردپرس، به نظر می رسید که با پایان یافتن جنگ داعش که کردها نقش مهمی در مبارزه با آن ایفا کردند مسئله کردها در خاورمیانه فروکش کند. اما مسائلی از جمله برجسته شدن نقش کردها در انتخابات اخیر ترکیه، اجازه یافتن عبدالله اوجالان برای دیدار با وکلای خود و ارسال پیام برای کردها و احزاب سیاسی در ترکیه و سوریه، تعامل اقلیم کردستان با ترکیه و حملات اخیر آنکارا به پ.ک.ک در اقلیم کردستان و نیز آینده رابطه کردها با آمریکا نشاندهنده پویا بودن مسئله کردها در خاورمیانه است. خبرگزاری کردپرس برای بررسی مسائلی از این قبیل با دکتر بیل اچ پارک، استاد و مدرس سابق کینگ کالج لندن و پژوهشگر در دانشگاه اقتصاد و تکنولوژی ترکیه مصاحبه کرده است. وی پزوهشگر مسائل ترکیه و کردها در عراق، سوریه و ترکیه است و مقالات زیادی در این باره نوشته است.

دکتر پارک به کردپرس گفت: دیدار اخیر اوجالان با وکلا امید به ادامه روند صلح را زنده نمی کند. آمریکا به دنبال حضور طولانی مدت در اقلیم کردستان است اما همچنان از استقلال اقلیم کردستان حمایت نمی کند. وی همچنین تاکید کرد آمریکا نمی تواند اقلیم کردستان را در مسائلی مانند تحریم ها علیه ایران با خود همراه کند و اصرار بر آن ممکن است رابطه اقلیم کردستان و آمریکا را دچار تنش کند.

متن کامل مصاحبه خبرگزاری کردپرس با دکتر بیل اچ پارک:

کردپرس: به نظر می رسد که رابطه و رویکرد ترکیه نسبت به اقلیم کردستان بعد از برگزاری رفراندوم  سال 2017 تغییر کرده و آنکارا مانند گذشته به ارتباط با اقلیم کردستان اهمیت نمی دهد. چرا؟

دکتر بیل پارک: من فکر می کنم ترکیه بعد از برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان نسبت به این منطقه رابطه گرم گذشته را دنبال نمی کند زیرا این کشور فکر می کند که اقلیم کردستان با برگزاری رفراندوم و بویژه این که آن را در کرکوک هم برگزار کرد، خیانت کرده است. ترکیه به دنبال تعامل بیشتر با بغداد پیرامون واردات نفت از این کشور است و احتمالا در نظر دارد با توجه به این که قضات دادگاه بین المللی تجارت ممکن است صادرات نفت توسط اقلیم کردستان به ترکیه و مشارکت این کشور در این قضیه را غیرقانونی اعلام کنند به واردات نفت خام از طریق اقلیم کردستان پایان دهد. اما در سایر موارد مانند تجارت، وام و غیره به همکاری با اقلیم کردستان ادامه داده است.

کردپرس: اقلیم کردستان عراق در مورد حملات ارتش ترکیه به پ.ک.ک در کوهستان قندیل و پیشروی ارتش این کشور در خاک این منطقه مستقل سکوت کرده است. دلیل این سکوت چیست؟

دکتر بیل پارک: حزب دموکرات کردستان در این مورد سکوت کرده است و دو حزب گوران و اتحادیه میهنی هم سکوت کرده اند اما سکوت آنها مثل حزب دموکرات مطلق نیست. دو دلیل برای سکوت دولت اقلیم کردستان در مورد حملات ترکیه به پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان وجود دارد: اولا حزب دموکرات کردستان عراق به این نتیجه رسیده است که نمی تواند پیرامون حملات ارتش ترکیه به پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان مزاحمتی برای ترکیه ایجاد کند زیرا از نظر تجارت، صادرات ، مواد غذایی، سرمایه گذاری، وام و غیره به ترکیه وابسته است. همچنین {مسعود} بارزانی پ.ک.ک را رقیبی سیاسی و ایدئولوژیک در سوریه دانسته و این حزب را نیز رقیبی در کسب حمایت ناسیونالیسم کردی می داند. حضور پ.ک.ک در اقلیم کردستان مشکلاتی را برای اربیل در مورر رابطه اش با ایران و ترکیه بوجود می آورد بنابراین از حضور آن در اقلیم کردستان عراق استقبال نمی شود. اما من فکر می کنم رهبران حزب دموکرات کردستان عراق با سکوت خود در برابر حملات ترکیه به مناطق شمالی اقلیم کردستان که باعث کشته شدن کردها و ویرانی روستاها و مزارع شده و از آنها حمایت نمی کند ریسک کرده اند.

کردپرس: برخی بر این باورند که به دنبال اجازه یافتن عبدالله اوجالان به دیدار با وکلای خود امید به برقراری دوباره اتش بس میان پ.ک.ک و ترکیه و از سرگیری روند صلح زنده شده است. آیا شما هم این طور فکر می کنید؟

دکتر بیل پارک: خیر، من فکر نمی کنم که اردوغان هیچ وقت خواسته باشد به خواسته های کردهای ترکیه مانند خودمدیریتی پاسخ دهد. آنکارا در هر مورد از جمله رفتار چند سال اخیر در برابر کردها در جنوب شرق این کشور و نیز تشدید اقدامات علیه کردهای سوریه باعث بی اعتمادی بیشتر شده و کردها را محتاط تر کرده است.

کردپرس: ترکیه اخیرا تلاش کرده است اقلیم کردستان را در تعامل با بغداد دور بزند و مستقیما با دولت مرکزی در هر مورد تعامل داشته باشد. هدف چیست و آیا این امکان وجود دارد؟

دکتر بیل پارک: بله می تواند این کار را بکند. ترکیه تلاش خواهد کرد واردات انرژی را از عراق هم برای متنوع کردن منابع تامین انرژی خود و هم به خاطر مقابله با موانعی که تحریم های آمریکا بر سر واردات انرژی از ایران ایجاد می کند، افزایش دهد. ممکن است ترکیه در صورت مخالفت عراق با مشکلات قانونی واردات نفت از اقلیم کردستان مواجه شود. همچنین این احتمال وجود دارد به موازات خط لوله نفت اقلیم کردستان به ترکیه، خط لوله قدیمی کرکوک به ترکیه احیا شود و ترکیه بخواهد نفت کرکوک را از این طریق وارد کشور کند. ترکیه باید از دور شدن از بغداد پرهیز کند تا از کنترل فزاینده دولت مرکزی عراق بر کرکوک و حتی نفت اقلیم کردستان منتفع شود. ترکیه همچنین تلاش خواهد کرد دولت عراق را در بازسازی موصل حمایت کند. اما عراق همچنان از نظر سیاسی باثبات نیست و این کشور در مور مسائلی مانند ایران و سوریه با ترکیه هم نظر نیستند.

کردپرس: شما در مورد سیاست آمریکا در مورد اقلیم کردستان هم کارشناس هستید، دولت آمریکا قصد دارد بزرگترین کنسولگری خود را در اربیل احداث کند و فعالیت های سیاسی، اقتصادی و نظامی زیادی در اقلیم کردستان دارد. رویکرد طولانی مدت آمریکا را نسبت به اقلیم کردستان چگونه ارزیابی می کنید؟

دکتر بیل پارک: بدون شک،  پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا مصمم هستند در اقلیم کردستان برای مدتی طولانی حضور داشته باشند. اگرچه این حضور به این معنی نیست که آمریکا از استقلال این منطقه حمایت می کند ما این مسئله را در سال 2017 { هنگام برگزاری رفراندوم استقلال و پیامدهای بعد از آن} مشاهده کردیم. اما مشکل اصلی ترامپ است. رییس جمهور فعلی آمریکا بدون مشورت با وزارخانه های مهم کشور تصمیم گیری می کند و ممکن است حضور آمریکا و تعهدات آن را در اقلیم کردستان با ریسک روبه رو کند. ما چنین مسئله ای را در سوریه شاهد بودیم. اقلیم کردستان مطمئنا به درخواست آمریکا در مقابل ایران نخواهد ایستاد و این مسئله ممکن است در روابط میان اربیل- واشنگتن تنش ایجاد کند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#ترکیە
#کردها
#آمریکا
#ایران
#پ.ک.ک
#سوریه