سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 19 دی  ::  19:52

اشواق جاف نماینده‌ حزب دمکرات کردستان در مجلس نمایندگان عراق در مصاحبه اختصاصی با کردپرس:

دولت اقلیم کردستان تنها طرف رسمی مذاکرات با بغداد است / عدم اتحاد به‌ کردها ضربه‌ زد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – اشواق جاف عضو فراکسیون حزب دمکرات کردستان (پارتی) در مجلس نمایندگان عراق، سفر هیئت مشترک اپوزیسیون اقلیم کردستان به‌ بغداد را مسئله‌ ای عادی می داند، با این شرط که‌ آن ها و هر هیئت حزبی دیگری، تنها برای تبادل نظر و بحث بر سر مسائل دست به‌ این سفر زده‌ باشند، نه‌ برای انجام مذاکرات رسمی، زیرا به‌ تاکید وی، این مهم فقط در حوزه‌ اختیارات دولت اقلیم کردستان می باشد.

کردپرس: سفر هیئت مشترک سه‌ حزب جنبش تغییر، جماعت اسلامی کردستان و همپیمانی برای دموکراسی و عدالت به‌ بغداد و استقبال گرم مقامات عالی رتبه‌ دولت مرکزی به‌ ویژه‌ حیدر العبادی نخست وزیر از این هیئت حزبی در حالی که‌ درهای بغداد به‌ روی دولت اقلیم کردستان برای انجام گفتگوهای رسمی هنوز بسته‌ می باشد، واکنش ها و تحلیل های بسیاری به‌ دنبال داشت. خبرگزاری کردپرس در ادامه‌ مصاحبه‌ با رهبران و نمایندگان همه‌ احزاب اقلیم کردستان در خصوص مسائل روز، مصاحبه‌ ای با حسن جهاد از رهبران همپیمانی برای دموکراسی و عدالت و عضو هیئت مشترک اپوزیسیون اقلیم کردستان در سفر به‌ بغداد در ارتباط با این سفر انجام داد و پس از آن به‌ سراغ "اشواق جاف" نماینده‌ مطرح حزب دمکرات در مجلس عراق رفت تا موضع و واکنش وی را به‌ این موضوع و همچنین انتخابات پیش روی پارلمانی عراق جویا شود که‌ در ادامه‌ می خوانید:

 

کردپرس: موضع شما به‌ عنوان نماینده حزب دمکرات کردستان در مجلس نمایندگان عراق در خصوص سفر هیئت مشترک سه‌ حزب جنبش تغییر، جماعت اسلامی کردستان و ائتلاف دموکراسی و عدالت به‌ بغداد و دیدار با مقامات عراقی علیرغم بستن درهای گفتگوی بغداد به‌ روی دولت اقلیم کردستان چیست؟

اشواق جاف: به‌ عنوان هیئتی حزبی انجام دیدار از بغداد و گفتگو با هر یک از طرف های عراقی و همچنین تشویق دولت عراقی برای آغاز گفتگوها با دولت اقلیم کردستان و رایزنی با دولت مرکزی برای پرداخت استحقاقات دارایی اقلیم کردستان مسئله ای عادی است. اما تنها طرفی که‌ حق و اختیار انجام مذاکرات با دولت مرکزی عراق را دارا است، دولت اقلیم کردستان می باشد، زیرا مذاکرات باید بر اساس قانون اساسی و بر اساس مستندات انجام گیرد و این مستندات نیز نزد دولت اقلیم کردستان می باشد و قانون اساسی عراق در ماده‌ 117  به‌ موجودیت دولت اقلیم کردستان اعتراف کرده‌ است و مشروعیت خود را از سوی پارلمان کردستان دریافت کرده‌ است و پارلمان کردستان هم با صدور بیانیه‌ ای پشتیبانی و حمایت خود را از دولت اقلیم کرسدتان اعلام کرد. این پارلمان اقدام به‌ تشکیل هیئت مشترک با دولت اقلیم کردستان برای دیدار احتمالی از بغداد کرده‌ است، اما تا این لحظه‌ دولت مرکزی عراق موعدی را برای آغاز گفتگوها مشخص نکرده‌ است. هیئتی که‌ شما به‌ آن اشاره‌ کرده‌ اید برای تشویق دولت مرکزی به‌ آغاز گفتگوها با اقلیم کردستان به‌ بغداد سفر کرده‌ است و این نیز مسئله ای عادی است. اما هیئتی حزبی است و آن کس که‌ حق انجام مذاکرات را دارد هیئت دولت اقلیم کردستان می باشد.

 

کردپرس: سفر هیئت مشترک احزاب اپوزیسیون اقلیم کردستان به‌ بغداد همزمان با سفر دو هیئت های دو وزارتخانه‌ بهداشت و آموزش اقلیم کردستان به‌ بغداد صورت گرفت، هر دو نیز برای مباحثه‌ بر سر موضوع بودجه‌ و پرداخت حقوق کارمندان اقلیم کردستان از سوی دولت مرکزی این سفر را انجام دادند، فکر نمی کنید این موازی کاری باشد و به‌ جایگاه‌ کردها در بغداد لطمه‌ وارد کند؟

اشواق جاف: همه‌ این هیئت ها تضمین و پرداخت حقوق قانونی کردها را خواستارند. دولت اقلیم کردستان هم پیشتر و به‌ صورت مداوم مطالبات کردها از بغداد را درخواست کرده‌ است. به‌ همین دلیل تصریح می کنم که‌ باید میان دو موضوع تفاوت جدی قائل شد. یک، مذاکرات و دو، مباحثات. آن کس که‌ حق انجام مذاکرات را دارد دولت اقلیم کردستان است و آن که‌ حق مباحثات را دارد و در پروسه‌ سیاسی مسئله ای بسیار عادی می باشد احزاب می باشند و احزاب می توانند درخواست های خود را مطرح و پیگیری کنند. بله، اتحاد میان کردها بسیار مهم می باشد و تاکید می کنم که‌ هیئت دولت اقلیم کردستان که‌ از بغداد دیدار می کند بسیار مهم است که‌ دارای موضعی واحد باشد و مطالبات مردم کردستان را به‌ صورتی منسجم و متحد مطرح نماید. اگر چند صدایی از سوی کردها دیده‌ شود آن گاه‌ حقوق این مردم تضییع خواهد شد. در دوره‌ گذشته‌ مجلس نمایندگان عراق به‌ دلیل وجود اتحاد و ائتلاف میان ما فراکسیون های کردستانی، توانستیم در مقابل دولت مرکزی عراق و سیاست های این دولت که‌ ناقض حقوق کردها بود، بایستیم، اما در دوره‌ کنونی به‌ دلیل این که‌ هر یک از لیست ها با برنامه‌ ای متفاوت فعالیت می کردند نتوانستیم حقوق خود را به‌ دست آوریم.     

 

کردپرس: همان گونه‌ که‌ اشاره‌ کردید تاکنون بغداد پاسخی به‌ درخواست های اربیل برای آغاز گفتگوها را نداده‌ است، با توجه‌ به‌ در پیش بودن انتخابات پارلمانی در عراق و تحولات سیاسی در این کشور آینده‌ روابط میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق را چگونه‌ می بینید؟

اشواق جاف: همان گونه‌ استحضار دارید طی مدت اخیر دولت اقلیم کردستان به‌ صورت مکرر خواستار آغاز گفتگوها با بغداد شده‌ است، اما بغداد فقط از طریق رسانه‌ ها از این درخواست استقبال کرد. هم اکنون در آستانه‌ برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق هستیم و در این بین شاهد کشمکشی جدی میان حیدر العبادی و نوری مالکی هستیم، به‌ همین دلیل این بار عبادی درخواست انجام گفتگوها با اربیل را مطرح کرد اما مهم تر از هر چیز آن است که‌ نباید این درخواست را برای‌ تحمیل امر واقع و خرید زمان برای سفر هیئت دولت اقلیم کردستان به‌ کار گیرند، زیرا اقلیم کردستان تاکید کرده‌ است که‌ هیچ مشکلی با ارائه‌ جزئیات آمار و ارقام نفتی و همچنین ارائه‌ لیست حقوق بگیران به‌ بغداد ندارد و اگر مذکرات انجام گیرد به‌ نفع کردها خواهد بود.

 

کردپرس: پیشبینی می کنید که‌ در انختابات آینده‌ مجلس نمایندگان عراق ائتلافی میان حزب دمکرات کردستان و نوری مالکی تشکیل شود؟

اشواق جاف: این مسئله تنها از سوی رسانه‌ ها مطرح شده‌ است و بی اساس می باشد.

 

کردپرس: به‌ عقیده‌ شما در این شرایط چرا چنین مسئله ای به‌ صورتی گسترده‌ مطرح می گردد؟

اشواق جاف: ما در یک فضای مسموم سیاسی در عراق به‌ سر می بریم و انتشار چنین شایعاتی وجود دارد. احزاب عراقی چنین مسائلی را در راستای منافع سیاسی مطرح می کنند وگرنه‌ در کردستان باید پیش از هر چیز احزاب کردستانی به‌ فکر حفظ اتحاد داخلی می بودند نه‌ این که‌ چنین مسائلی را مطرح کنند.

 

کردپرس: اگر قانون بودجه‌ عراق برای سال 2018 به‌ همان نحوی که‌ تدوین شده‌ است (کاهش سهم اقلیم کردستان از 17 به‌ 12 درصد) در مجلس نمایندگان تصویب گردد، موضع و گزینه‌ نهایی احزابی کردستانی در مجلس عراق چه‌ خواهد بود؟

اشواق جاف: ما به‌ عنوان نمایندگان کرد در مجلس عراق پیش تر موضع خود در این باره‌ را اعلام و خواستار تغییر لایحه‌ بودجه‌ شدیم، اما اگر بر تصویب قانون بودجه‌ به‌ صورت فعلی تاکید شود ما نیز موضع نهایی خود را اعلام خواهیم کرد و با آنا مخالفت می ورزیم.

 

* مصاحبه و ترجمه: حسن صالحی – سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس