سرویس استان‌ها
آخرین خبرهای استان‌ها
انتشار:  چهارشنبه 20 دی  ::  10:44

استقبال رییس کنفدراسیون صادرات از بازگشایی مرز پرویزخان

سرویس ایران- رییس کنفدراسیون صادرات با استقبال از بازگشایی مرز پرویزخان اعلام کرد که مقصد ۳۰ درصد از صادرات ۵ تا ۶ میلیارد دلاری ایران به عراق به اقلیم کردستان است.

به گزارش کردپرس، محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، گفت: سالانه بیش از ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار کالا از ایران به اقلیم کردستان عراق صادر می شود که البته همه این میزان به اقلیم نیست و بخشی از آن ترانزیت می شود.

وی باز شدن مرز پرویز خان را عاملی مهم برای رونق و افزایش صادرات ایران به عراق توصیف کرد و افزود: در ۹ ماهه نخست سال جاری صادرات کشور ۲.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش نشان می دهد و یکی از دلایل این موضوع بسته شدن مرزها با اقلیم کردستان طی ماه های اخیر بوده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: عراق شریک اول تجاری ایران در صادرات و اقلیم کردستان نیز بخشی از این کشور است؛ بسته بودن مرزها با این منطقه به صادرات کشور آسیب زده بود و بازگشایی آن قطعا به نفع کشور است.

رییس کنفدراسیون صادرات گفت: امیدوار هستیم دستکم در زمانی که چنین تصمیماتی گرفته می شود، براساس قانون حقوق مکتسب، ضرر و زیان صادرکنندگان پرداخت شود هر چند که ما به خوبی نسبت به وضعیت منابع مالی دولت آگاه هستیم و می دانیم که در شرایط کنونی امکان این امر شاید وجود نداشته باشد. لاهوتی تاکید کرد: بازارهای صادراتی به سادگی به دست نمی آیند، ولی به راحتی از دست می روند.