10:06 AM Tehran
شنبه 28 مهر 1397
 خبر فوری:   طهرانچی: تلاش کردیم حق هیچ داوطلبی ضایع نشود/ با خاطیان و مسببان احتمالی برخورد می شود
سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 20 دی  ::  17:39
کردپرس گزارش می‏ دهد
ساختار شهرداری‎های استان کردستان باید زیر و رو شود / پاشنه زنگ زده مدیریت شهرداری‎ها را عوض کنید

سرویس کردستان- امروز همایش شهرداران و شوراهای اسلامی در استانداری کردستان برگزار شد. از مجموع مباحث مطرح شده در این جلسه از سوی مسئولان و شهردارها و با توجه به مشکلات شهرداری‎های استان به نظر می‏رسد ادامه حیات این نهاد خدمت رسان در گرو اصلاحات جدی ساختاری است.

 به گزارش کردپرس، جمع بندی کلی از اظهار نظرهای مسئولان اجرایی و اعضای شورای شهر و شهرداران حاضر در این جلسه نشان می‎دهد شهرداری‎های استان کردستان از نظر مالی ورشکسته و از نظر ساختاری هم تقریبا به اوج ناکارآمدی رسیده اند. البته زیاد هم لازم نیست برای پی بردن به شواهد و قرائن این موضوع دنبال دفتر و حساب و کتاب و آمار بگردیم. نگاهی ساده و از منظر یک شهروند به خدمات ارایه شده از سوی شهرداری‎های استان کردستان و در راس آنها شهرداری سنندج همه زوایای این ورشکستی و بحران را روشن می‏کند. بدهی‎های سنگین، حقوق‎های معوق کارگران زحمت کش، نبود حتی یک طرح جامع توسعه شهری در شهرهای استان کردستان، ضعف جدی در مدیریت، فساد اداری گسترده و ... همه نشان دهنده این است که شهرداری‎ها اگر می‎خواهند خدمات رسانی متوسط در سطح شهرها داشته باشند باید از نظر ساختاری و تفکر مدیریتی حاکم بر آنها زیر و رو شوند. با روال فعلی با هزار جلسه مشابه دیگر هم کاری پیش نمی‎رود.

 

درآمد پایدار و زدودن فساد اداری کلید رهایی

«کردپرس» در دو ماه گذشته هم چندین گزارش در مورد وضعیت درآمدی شهرداری‎ها و ضرورت اندیشیدن منابع درآمدی پایدار برای عبور از بحران‎های مالی در شهرداری‎های استان منتشر کرده است. متاسفانه دلخوشی مسئولان شهرداری در استان کردستان به طور خاص به سهم شهرداری‎ها از مالیات بر ارزش افزوده است. آماری که امروز مدیر کل امور مالیاتی استان کردستان از این درآمد داده است به مثابه ریختن آب پاکی روی دست دلخوشان به این منبع درآمدی است. براساس اعلام علیرضا الوندی، در 9 شهرداری استان سهم مالیات برارزش افزوده  از 29 میلیارد تومان در 9 ماهه سال گذشته به 38 میلیارد تومان در 9 ماهه امسال افزایش داشته است. شهرداران استان بهتر است باردگیر این رقم‎ها را با خود مرور کنند. براساس اعلام رییس کمیسیون سرمایه‏گذاری شورای شهر سنندج، شهرداری سنندج در حال حاضر 125 میلیارد تومان بدهی دارد. یعنی تنها رقم بدهی شهرداری سنندج حدودا 2.5 برابر کل درآمد شهرداری‎های استان از مالیات بر ارزش افزوده است. بنابراین راهکارهای معطوف به تلاش برای افزایش سهم درآمدی شهرداری‎ها از این محل راه به جایی نمی برد. البته کسی منکر تلاش برای افزایش سهم از این منبع درآمدی نیست اما نباید روی آن حساب ویژه باز کرد. شهرداری‎ها باید به فکر ایجاد درآمدهای پایدار و فراهم کردن حضور بخش خصوصی در توسعه شهری باشند و لازمه این کار کاستن از حجم فساد اداری و ساختاری در این نهاد است. تدوین برنامه مدون برای جذب سرمایه و افزایش درآمدهای مستقل شهرداری راهکاری است که در استان کردستان فراموش شده است و اگر این مسائل مورد توجه قرار نگیرد در بر همین پاشنه زنگ زده کنونی در شهرداری‎های استان خواهد چرخید.

 

نیروهای ناکارآمد و تضیع حقوق کارگران

براساس اعلام معاون عمرانی استانداری کردستان در همایش مذکور در حال حاضر 70 درصد نیروهای شهرداری‎های استان کردستان فاقد تخصص هستند و از آن بدتر برای هر پست 3 نفر در این نهاد مشغول کار است. به عبارت دیگر کار یک نفر را در شهرداری‎های استان کردستان 3 نفر انجام می‎دهند. این در حالی است که بخش مهمی از درآمدهای این نهاد از محل عوارض و مالیات‎های مردم تامین می‎شود و ادامه این روند تضییع حقوق بیت‎المال به حساب می‎آید. این مازاد نیروی فاقد تخصص در حالی است که تیغ تیز تعدیل و معوق شدن حقوق و محرومیت از بیمه و ... در شهرداری‎های استان همواره بر گردن کارگران زحمت کش این نهاد است که بر اساس این اعداد و ارقام و آمار ظاهرا تنها نیروهایی که کار خود در شهرداری‎ها با درستی انجام داده‏اند همین کارگران هستند. شهرداری‎ها به عنوان یکی از نهادهای مهم در توسعه شهری باید از نقشی مهم در رفع مشکلات،آماده سازی زیرساخت‎ها برای جذب سرمایه‎گذاری و کمک به توسعه اقتصادی شهرها برخوردار باشند، اما در استان کردستان خود آنها تبدیل به نهادهای سربار در مسیر توسعه شده‎اند. جالب اینکه این اتفاق در حالی رخ داده که نهاد شورای اسلامی شهر و روستا برای نظارت بر کار شهرداری و جلوگیری از ایجاد چنین وضعیی تاسیس و اعضای آن مستقیما از سوی مردم انتخاب شده‎اند. اما آنچه از شواهد بر می‎آید است است که  این نماینده‎های مردم، هم ظاهرا وظیفه نمایندگی‎شان را فراموش کرده‎اند یا شاید آگاهی نسبت به آن ندارند. به هر حال آنچه مسلم است اینکه شهرداری‎های استان کردستان نیازمند پوست اندازی جدی هستند و دستگاه‎های نظارتی دیگر از جمله سازمان بازرسی و ... هم باید تا دیر نشده و همه امکانات برای کنترل بحران از دست نرفته به این مسئله ورود کنند.

کليه حقوق اين پایگاه اطلاع‌رسانی متعلق به «خبرگزاری کردپرس» بوده و هرگونه استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

©2017 kurdpress. All rights reserved.
Designed & Powered By Atlas Samaneh - طراحی و توسعه توسط اطلس سامانه