سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 22 دی  ::  09:40

دادگاه قانون اساسی ترکیه حکم تبرئه 1 روزنامه نگار و 2 نویسنده زندانی ترکیه را صادر کرد

سرویس ترکیه – دادگاه قانون اساسی ترکیه حکم آزادی شاهین آلبای و مهمت آلتان از نویسندگان مطرح زندانی ترکیه و توران گونای، مدیر انتشارات کتاب اکی و روزنامه نگار روزنامه جمهوریت را صادر کرده است.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، دادگاه قانون اساسی ترکیه بعد از 9 ماه از زندانی شدن توران گونای، مدیر انتشارات "کتاب اِکی" وابسته به روزنامه جمهوریت و 1 سال و نیم زندان مهمت آلتان و شاهین آلبای از نویسندگان برجسته ترکیه حکم بر تبرئه این 3 فرد صادر کرده است.

در حکم دادگاه قانون اساسی ترکیه، زندانی شدن این افراد "برخلاف قانون" ذکر شده است در این حکم دلیل زندانی  شدن شاهین آلبای و مهمت آلتان نقض «آزادی بیان و آزادی مطبوعات» و «حریت و امنیت فرد» ذکر شده و همچنین در مورد توران گونای نیز نقض «حریت و امنیت فرد» اعلام شده است.

بدین ترتیب، دادگاه قانون اساسی ترکیه حکم آزادی این افراد را به 2 دادگاه در استانبول ابلاغ کرده و بر اساس قوانین موجود دادگاه مذکور موظف به صدور حکم آزادی این افراد است.

لازم به ذکر است، بعد از کودتای 15 جولای 2016 و آغاز تصفیه های گسترده در این کشور این اولین باری است که دادگاه قانون اساسی ترکیه، علی رغم مراجعه های بیشمار ابتکار عمل را در دست گرفته و حکم بر آزادی زندانی هایی که در اثر مخالفت با حزب حاکم و دولت ترکیه به زندان افتاده اند؛ صادر می کند.

 

کد خبرنگار: 30102