انتشار:  جمعه 22 دی  ::  09:53

گزارش کردپرس از اختتامیه جشنواره شعر کُردی منال:

شهرستان ایوان مرکز شعر کُردی منال/معرفی برگزیدگان جشنواره شعر کُردی منال

سرویس ایلام- سومین جشنواره شعر کردی منال که با میزبانی شهرستان ایوان برگزار شد پس از دو روز فعالیت،عصر پنجشنبه با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس،در دومین روز برگزاری این جشنواره پیام معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سومین دوسالانه ی منطقه ای شعر کردی"منال" توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام خوانده شد.
شعر از کودکی با زندگی ایرانیان عجین شده است
در پیام معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد به این جشنواره عنوان شد:
«شعر به ‌عنوان شناسنامه ی فرهنگی ایرانیان، نقش عمده ای در ماندگاری میراث ملی و معنوی این سرزمین داشته است. برآمدن آثار گرانسنگ در ادبیات منظوم و شاعران برجسته در تاریخ فرهنگی ایران نشان از جایگاه شعر در میان ایرانیان دارد.
شعر چنان با زندگی ایرانیان عجین است که کودکان از بدو تولد با ترانه ها و لالایی های‌ مادرانه، گوش آشنا می شوند و بعد از آن نیز شعر همراه آن ها خواهد بود. از این رو شعر در ادبیات کودک و نوجوان جایگاه مهمی دارد. بر این اساس جای بسی خرسندی است که این مهم در سالهای پیش از این، با همت و تلاش شاعران کودک استان های غربی کشور در قالب جشنواره ی منطقه ای شعر کردی"منال" تجلی یافته است.
جشنواره ی حاضر و ثمرات ارزشمند آن، حاصل تلاش مسئولان و اصحاب فرهنگ استان ایلام و به ویژه شهرستان شاعرخیز "ایوان" است که با استقبال علاقه مندان چند استان کشور اکنون بر پله ی سوم ایستاده است. برای تمامی مسئولان، برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در این جشنواره آرزوی موفقیت می کنم.»
توجه به زبان مادری باعث حفظ خرده فرهنگ ها می شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام نیز در این آیین در سخنانی توجه به زبان مادری را بسیار با اهمیت دانسته و گفت:صیانت از فرهنگ بومی و توجه به زبان مادری باعث حفظ خرده فرهنگ ها شده و تحکیم فرهنگ ملی ما را در پی دارد.
نیاکان افزود:اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در راستای رسالت خطیر خود مبنی بر اعتلای فرهنگ عمومی از این رویداد فرهنگی و ادبی حمایت کرده است.
در ادامه این آیین همچنین فرماندار ایوان این شهرستان را از پایگاههای مهم زبان و ادبیات فارسی و کردی عنوان کرد و گفت: ایوان از دیرباز تا کنون مهد شاعران بزرگ کردی سرا بوده است و امروز نیز شاعران زیادی در این شهرستان به سخن سرایی مشغولند.
اکبری افزود: شهرستان ایوان علاوه بر اهمیت ادبی،فرهنگی و هنری، از لحاظ گردشگری نیز قابلیت های بسیاری دارد.
وی افزود: بخاطر موفقیت هایی که جشنواره شعر منال در سه دوره برگزاری آن داشته است لازم است برگزاری آن در دوره های بعدی نیز تداوم داشته باشد.
شهرستان ایوان پایتخت شعر کردی منال
به گزارش کردپرس ،قبل از معرفی برگزیدگان این جشنواره بیانیه هیئت داوران خوانده شد که از نکات بارز این بیانیه معرفی شهرستان ایوان به عنوان پایتخت شعر کردی منال شناخته شد.
در بیانیه هیئت داوران عنوان شد:«سپاس بیکران خداوند بزرگ را که توفیق داد در سومین جشنواره منطقه ای شعر کودک به زبان شیرین کردی با عنوان "منال" شرکت کرده و یک بار دیگر شاعران و نویسندگان حوزه ادبیات کودک در شهرستان ایوان گرد هم آمده تا از دیدگاه های ارزشمند و نظرات یکدیگر بهره کافی برده و برای کار و فعالیت بیشتر در این زمینه کوشاتر باشیم.
بی گمان جشنواره شعر کودک در این مدت باعث دلگرمی و اندوخته کردن تجارب بسیار برای شاعران و نویسندگان این حوزه از ادبیات و همچنین شرکت کنندگان در جشنواره بخصوص کودکان عزیز بوده است.
کتابهای شعر کردی کودکان سن زیادی ندارد
حوزه ادبیات کودک به زبان کردی به شیوه چاپ کتاب مختص کودکان سن زیادی ندارد و دوران کودکی خود را سپری می کند.
پیشترها شعر کودک اشعار شفاهی بودند که سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد، یا اگرشاعری شعری برای کودکان می سرود آن را در دیوان اشعارش که اغلب کتابهای حجیم بودند جای می داد، که کودکان کمتر به آن دسترسی داشتند.
در واقع باید گفت:اشعار شاعر بزرگ استاد هژار، استاد قانع، و استاد پیره مرد که بر سفره ادبیات کردی سهم بسیار اندکی برای کودکان بود.
شعر کردی کودک به استقلال رسیده است
خوشبختانه اکنون شعر کردی کودک به صورت مستفل و در قطع کتابهای کودکانه و مختص کودکان چاپ و نشر می شود که این جای خوشحالی فراوان دارد. امید است بیشتر و بیشتر کتاب برای کودکان عزیز کرد چاپ شود

البته همچنان که در گردهمایی شاعران شرکت کننده در جشنواره تبادل نظر شد لزوم دقت بیشتر در نوشتن برای کودکان ضروری است که تاثیر این گفتمان ها در کتاب های کودک چند سال اخیر به وضوح دیده می شود که این خود از برکات وجود جشنواره ها در پایتخت شعر کردی کودک یعنی شهر هنرمند پرور ایوان است.
اهمیت دادن به ادبیات کودک اهمیت دادن و ارزش بخشیدن به آینده روشن برای بشریت است، زیرا ادبیات کودک زیربنای تحولات ذهنی، فکری، اجتماعی و علمی آینده سازان جامعه است. به همین سبب توجه به ادبیات کودک از جهت های زیر درخور اهمیت است.
پدید آوردن میل و نیروی کنجکاوی در کودکان- کمک به آموزش و یادگیری زبان- تقویت و وسعت یافتن نیروی تعبیر و بیان و خواندن و نوشتن- تقویت و وسعت قدرت اندیشه- آشنا ساختن غیر مستقیم کودک با محل زندگی خود- براورده ساختن ضروریات ذهنی و عادت دادن او به کتابخوانی.
بنا به تعبیری ادبیات خود بر دو اصل بنا نهاده شده است. نخست اصالت موضوع، یعنی تازه بودن مطالب با داشتن نگرش و دید تازه و نو نسبت به یک موضوع کهنه. دوم تناسب قالب با محتوا هم آهنگی محتوا با سبک نگارش و موضوع مورد بحث.
ضمن رعایت اصول فوق اصل دیگری نیز ضروری است تا به ادبیات کودک افزود و ان این است که باید به یاد داشت ادبیات کودک برای کودکان افریده می شود و از اینکه استفاده کنندگان این آثار در مرحله رشد فکری و عاطفی قرار دارند بنا بر این آفریننده اثر باید پیام رسان نیز باشد و به وسیله پیام های عالی و سازنده خود به رشد همه جانبه شخصیت آن ها کمک کند.
در خاتمه هیئت داوران از عزیزان دست اندرکار، تمامی شرکت کنندگان در سومین جشنواره شعر کوردی منال در 7استان غرب کشور و استقبال بی مثال مردم فرهنگ دوست شهرستان ایوان تقدیر می کند.
معرفی برگزیدگان سومین جشنواره شعر کردی منال
بر اساس بیانیه هیئت داوران سومین جشنواره شعر کردی منال که متشکل از آقایان دکتر رضا موزونی،عبدالرحمان فهیمی، فریدون میر احمدی،میثم خورانی بودند،هیئت داوران پس از برسی 743 اثر از 120 شاعر، برگزیدگان جشنواره را به شرح ذیل معرفی کردند:
1- حسنا خورشیدی - مهاباد
2-کاکران امیری - ارومیه
3- دشاد کاریزه - کردستان
4- مریم یتیمی- سقز
5- محمد رسول نیا بوکان
6 داود غفاری پاوه
7- مریم کهریزی کرماشان
8- زانا قزوینه - کنگاور
9- زهرا مراد پور ایلام
10 محمد مرادی نصاری ایوان
هیئت داوران جشنواره علاوه بر معرفی 10 برگزیده اصلی، تعداد 10 شاعر دیگر را به شرح ذیل شایسته تقدیر معرفی کردند:
1-اسعد ظهرابی-شهرستان روانسر
2- فریده شاکری- شهرستان مریوان
3- نجیبه رحمانی –شهرستان مریوان
4- مراد دهبانی –شهرستان گیلانغرب
5- سالار شیرزادی-شهرستان کرمانشاه
6- محسن آرام_شهرستان کرمانشاه
7- زینب شفیعی- شهرستان ایوان
8- مهدیه ناجی – شهرستان ایوان
9- نسرین باوند پور –شهرستان ایلام
-10 آرش عبدی – شهرستان ایوان
سومین جشنواره شعر کردی منال با حضور شاعرانی از استانهای ایلام، کرمانشاه،کردستان، آذربایجان غربی،همدان، لرستان و خوزستان برگزار شد.
در دور روز برگزاری این جشنواره برنامه هایی همچون: شعرخوانی شاعران برگزیده، شعرخوانی کودکان، اجرای موسیقی کودک، میان پرده نمایشی، پخش کلیپ در ارتباط با شادی و نشاط کودکان زلزله زده کرمانشاه ، کاشت درخت و کارگاه نقد و بررسی شعر کردی کودک تدارک دیده شده بود.
از نکات جالب توجه مراسم اختتامیه سومین جشنواره شعر کودک منال، برگزاری این مراسم در فضای باز بود که وقوع زمین لرزه در مرز استانهای ایلام و کرمانشاه باعث برگزاری اختتامیه در فضای باز شد.