سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 22 دی  ::  15:05

مکاتبه خبرگزاری کردپرس با حزب دموکراتیک خلق ها:

حزب دموکراتیک خلق ها عدم نامزدی دمیرتاش در انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد

سرویس ترکیه – در پی مکاتبه خبرگزاری کردپرس با حزب دموکراتیک خلق ها و تایید عدم نامزدی دمیرتاش در انتخابات ریاست جمهوری آینده در ترکیه این حزب یک قدم دیگر به همکاری با ائتلاف ضد اردوغان نزدیک تر شده است.

در پی مکاتبه خبرگزاری کردپرس با حزب دموکراتیک خلق ها، شورای مرکزی این حزب طی ایمیلی به خبرگزاری کردپرس با تایید عدم حضور صلاح الدین دمیرتاش در انتخابات ریاست جمهوری سال 2019 ترکیه اعلام کردند: «جناب صلاح الدین دمیرتاش معتقد است، تنها برای دموکراسی، آزادی، حقوق بشر و صلح مبارزه می کنیم و درپی کسب هیچ پست سیاسی نیستیم. هیچ طرحی برای نمایندگی مجلس، ریاست حزب و ریاست جمهوری ندارم. من هیچ وقت مسئولیتی که در قبال ملت دارم را با صندلی و مقام عوض نمی کنم».

حال با کناری گیری صلاح الدین دمیرتاش، از نامزدی ریاست جمهوری سال 2019 باید دید تا برنامه حزب دموکراتیک خلق ها برای آینده و انتخابات سال 2019 چه خواهد بود. از آنجایی که صلاح الدین دمیرتاش، کاریزماتیک ترین شخصیت سیاسی این حزب به حساب می آمد با کناری گیری وی از ریاست حزب و نامزدی انتخابات ریاست جمهوری این حزب فاقد یک شخصیت با ویژگی های صلاح الدین دمیرتاش شده و این موضوع حزب دموکراتیک خلق ها را یک قدم دیگر به ائتلاف علیه اردوغان نزدیکتر می کند.

با توجه به این که اکنون مرال آکشنر، رئیس حزب خوب ترکیه خود را به عنوان اصلی ترین رقیب سیاسی اردوغان معرفی کرده است و در این راه نیز از حزب جمهوری خواه خلق چراغ سبز حمایت در صورت کشیده شدن به دور دوم انتخابات را گرفته است باید دید که آیا حزب دموکراتیک خلق ها نیز به این ائتلاف نزدیک خواهد شد یا خیر.

حزب دموکراتیک خلق ها در انتخابات 1 نوامبر سومین حزب بزرگ ترکیه بوده و با دریافت 6 میلیون رای مستقیم در آخرین انتخابات پارلمان نقش بسیار تعیین کننده ای را در انتخابات 2019 خواهد داشت.

خبرگزاری کردپرس/ سرویس ترکیه/ محمد شریفی کرجان

 

کد خبرنگار: 30102