سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 22 دی  ::  17:07

اظهارات صلاح الدین دمیرتاش در جلسه دادگاه:

من هم به اندازه بینالی ییلدیریم مصونیت قضایی دارم

سرویس ترکیه – صلاح الدین دمیرتاش که بعد از 14 ماه در دادگاه رسیدگی به پرونده اش حضور پیدا کرده بود در دفاعیه خود اعلام کرد: همان اندازه که بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه دارای مصونیت قضایی می باشد من هم همان مصونیت قضایی را دارا هستم.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه جمهوریت، صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها که بعد از 14 ماه حبس در دادگاه حضور پیدا کرده بود در اظهاراتش عنوان کرد: از وکلایم، تمام دوستانی که در سالن حضور پیدا کرده اند و آن هایی که در بیرون هستند تشکر می کنم. ادعاهای بسیار جدیدی در خصوص نقض مصونیت قضایی و بی مسئولیتی هایی که صورت گرفته است داریم. خواهان ثبت تمام این موارد هستیم، علی رغم این که در پرونده بنده با صفت "خوانده" خطاب شده ام و بر روند رسیدگی به پرونده با قید آزادی تاکید شده است باز در حبس هستم. بعد از 14 ماه برای اولین بار است که در دادگاه حضور پیدا می کنم. تا کنون در بیش از 20 پرونده که برای بنده جلسه دادگاه تشکیل شده است در مقابل قاضی حضور پیدا نکرده ام. برای اولین بار است که به صورت مستقیم در برابر قاضی به دفاع از خود می پردازم. تا کنون 97 جلسه تشکیل شده است. بیشتر این ها یا در غیاب بنده بوده و یا از طریق ویدئو کنفرانس صورت گرفته است.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به این که مراجعه های صورت گرفته به دادگاه قانون اساسی ناموفق بوده تصریح کرد: برای این که یک نماینده ملت محاکمه شود، مصونیت های قضایی باید بر اساس اصول خود لغو شود. تحقیقات نیز باید از سوی دادستانی و دادگاه صورت گیرد. در هیچ کدام از پرونده های تشکیل شده دادگاه تحقیقاتی صورت نداده است. مصونیت های قضایی یک حق 230 ساله است که از فرانسه به تمام جهان سرایت کرده است. نمایندگان ملت حتی با خواسته خود هم نمی توانند از این حق دست بردارند. اگر بر اساس اصول می خواستند مصونیت های قضایی را بردارند باید این کار را انجام می دادند: هر یک از کیفرخواست نمایندگان را به کمیسیون های مربوطه ابلاغ کرده، کمیسیون تشکیل جلسه داده، و این کمیسیون باید به دفاعیه هر کدام از نمایندگان گوش می داد باید به هر نماینده 3 الی 4 حق دفاع داده می شد، نمایندگان حق دفاع از خود در برابر کیفرخواست ها در صحن علنی پارلمان را دارند. هدف این است که دربرابر افکار عمومی نیز آشکار شود که نماینده ملت با تکیه بر چه چیزی متهم می شود. اگر نماینده ملت محاکمه می شود افکار عمومی باید در این خصوص اطلاعات لازم را داشته باشند.

دمیرتاش خاطر نشان کرد: اگر قرار به لغو مصونیت قضایی نمایندگان ملت باشد این مصونیت در انتهای دوره نمایندگی لغو می شود. نماینده ملت زمانی که در مقابل قاضی حضور پیدا می کند نباید دارای مصونیت قضایی باشد. اگر دارای مصونیت قضایی باشد مراجع قضایی هیچ اقدامی نمی توانند انجام دهند. به همین خاطر است که در انتهای دوره لغو می شود. از شما سوالی دارم، اکنون من دارای مصونیت قضایی هستم یا نه؟ مصونیت قضایی دارم، به اندازه بینالی ییلدیرم {نخست وزیر ترکیه} من هم مصونیت قضایی دارم. در خصوص من و همکاران بنده هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ حقوقی یک رسوایی بزرگ صورت گرفت. همانگونه که مصطفی شنتوپ، رئیس کمیسیون قانون اساسی پارلمان ترکیه نیز اعتراف کرد؛ آن ها می دانند که این اقدام خلاف قانون اساسی ترکیه است. ولی از آنجایی که رئیس حزب از آنان خواست آنان نیز با عجله آن را آماده کردند.

لازم به ذکر است، بعد از قرائت دفاعیه دمیرتاش، جلسه بعدی برای رسیدگی به ادامه پرونده 17 مارس 2018 اعلام شده است.

از حواشی مهم حضور دمیرتاش در دادگاه می توان به حضور برخی نمایندگان حزب جمهوری خواه خلق ، نمایندگان برخی از کنسولگری های کشورهای خارجی و حضور انبوهی از طرفداران حزب دموکراتیک خلق ها در حمایت از وی اشاره کرد.

 

کد خبرنگار: 30102